COVID 19 pandemi sürecinde medyadaki dijital dönüşüm: TRT örneği
COVID 19 digital transformation in media in the pandemic process: An example of TRT
- Tez No: 697991
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL AKAYDIN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde insanlık COVID-19 adı verilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın bir hastalıkla mücadele etmektedir. Salgın başta sağlık, ekonomi, eğitim, ticaret ve medya sektörlerinde derin ve onarılması zor yaralar açmıştır. Salgınla mücadelede kapsamında bazı tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerin en önemlisi virüsün yayılmasını engellemek adına sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştır. Yasak kapsamında zorunlu haller dışında kişilerin evlerinden çıkmaması ve zaruri olmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmaları yasaklanmıştır. Bu dönemde zorunlu olarak evde kalan vatandaşların psikolojik yönden kendilerini rahat hissetmeleri için oyun ve eğlence amaçlı bilgisayar kullanmaları, internet ve televizyon üzerinden film ve dizi izlemeleri, kitap okumaları tavsiye edilmiştir. Hükümetler tarafından işverenlere, işlerini evden yapabilecek personellerin esnek çalışma kapsamında evlerinden işlerine devam etmeleri tavsiye edilmiştir. Ayrıca hükümetler tarafından, alınan tedbirlerden dolayı ekonomik zorluk yaşayan sektörlere maddi destek sağlanmıştır. Evden işe devam eden çalışanlar ve ağlarla okullara bağlanan öğrenciler teknoloji kullanımını en üst düzeye ulaştırmıştır. Hem geleneksel medya hem de yeni medya araçları, Dijital Dönüşüm ile birlikte sürece kısa sürede uyum ve katkı sağlamıştır. Salgın vakaları Türkiye'de başlamadan önce TRT bir dizi tedbir almıştır. Tedbirler kapsamında yurtdışında çalışan personel yurda döndüğünde evde zorunlu karantinaya alınmış, karantinada olan personel idari izinli sayılmış ve personele evden çalışma olanağı sağlanmıştır. Bu zorlu süreçte TRT, dinleyici ve izleyicileri için yeni yapımlara yer vermiştir. Eğitim öğretimin aksamaması için TRT ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile TRT EBA kanalları kurulmuştur.“TRT Bil Bakalım”eğlence ve bilgi oyunu yine bu dönemde Android ve iOS marketler üzerinden erişime açılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin kamu yayıncısı TRT örneğinden, COVID-19 pandemi sürecinde medyanın yaşadığı dijital dönüşüm nitel bir araştırma yöntemi olan vaka analizi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, humanity is fighting an epidemic disease called COVID-19, which affects the entire world. The epidemic has left deep and hard-to-repair wounds, especially in the health, economic, education, commercial and media sectors. In order to prevent the spread of the virus, it has been advised that people should not leave their homes and should not be in crowded environments unless necessary. During this period, it was recommended and encouraged that people stay in their homes constantly, use computers for games and entertainment purposes, watch movies and series over the internet and television, read books, and continue their work from their homes with flexible work. It has maximized the use of technology by connecting students and those who continue to work from home to schools through networks and interactive lesson processing. Both traditional media and New Media tools have also adapted and contributed to Currently, humanity is fighting an epidemic disease called COVID-19, which affects the entire world. Governments and giant companies had to join forces to fight this epidemic, and eventually a vaccine was produced against the disease in as little as 12-18 months. The epidemic has left deep and hard-to-repair wounds, especially in the health, economiy, education, commercial and media sectors. In order to prevent the spread of the virus, it has been advised that people should not leave their homes and should not be in crowded environments unless necessary. During this period, it was recommended and encouraged that people stay in their homes constantly, use computers for games and entertainment purposes, watch movies and series over the internet and television, read books, and continue their work from their homes with flexible work. It has maximized the use of technology by connecting students and those who continue to works from home to schools through networks and interactive lesson processing. Both traditional media and New Media tools have also adapted and contributed to the process with the impact of the digital transformation experienced with Industry 4.0. Before the outbreak was seen in Turkey, TRT took a number of measures related to its staff working abroad. As part of these measures, personnel returning to the country were allowed and provided the opportunity to work during the quarantine. TRT has included new productions for listeners and viewers and established TRT EBA channels so that education and training are not disrupted.“TRT Bil Bakalım”entertainment and information game was again available through Android and iOS markets during this period. In this study, in the case of TRT, the first and only broadcaster assigned to public broadcasting in Turkey, the digital transformation experienced by the media during the covid-19 pandemic is examined by case analysis, which is a qualitative research method.