İstanbul'da ilçe belediyelerinin sosyal medya profillerinin diyalojik iletişim performansı
Dialogical communication performance of social media profiles of district municipalities in Istanbul
- Tez No: 679179
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KEREM KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki değişim ve gelişimle birlikte hayatımızdaki birçok kavram çok yönlü bir değişime uğramıştır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra hayatımıza giren web.2.0 dönemine geçişle birlikte internet daha etkileşimli hale gelmiş ve sosyal medya platformları hayatımıza girmiştir. Bu değişiklikle birlikte tek yönlü iletişim yerine, tüm aktörler arasında çift yönlü iletişime olanak sağlayan sanal ve interaktif bir ortam oluşturulmuştur. İletişimin mekân ve iletişim biçiminin değişmesiyle birlikte kullanıcılar artık pasif bir bilgi alıcısı olmaktan çıkmış ve içerik üretiminde aktif rol almaya başlamıştır. Sosyal medyada iletişimin kurmanın hızı, kolaylığı ve düşük maliyetli olması nedeniyle, kullanıcılar platformlarda yaygın bir şekilde iletişim kurmaya başlamışlardır. İletişim alışkanlıklarımızdaki bu değişimle birlikte sadece kişiler arası iletişim değil, yönetsel ve toplumsal yaklaşımlar da büyük değişimlere uğramıştır. 21. yüzyılda bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler, kullanıcı merkezli bir yaklaşım olan katılımcı ve işbirlikçi planlama kapsamında kullanılan araç ve teknikleri de etkilemiştir. Bu bağlamda sosyal ağlar, kentin yönetim birimleri ve halk arasındaki etkileşimini güçlendiren ve işbirliği ortamı sağlayan etkin katılım ve yönetişim aracı aracına dönüşmüştür. Ayrıca, geleneksel katılım modellerinin sınırlı bir kesimi temsil ettiği engeli ortadan kaldırarak fikirlerin ve bilgilerin daha geniş bir kitleye sunulmasını sağlamıştır. Diğer bir bağlamda sosyal ağlar, şehir kullanıcılarının ihtiyaçlarını, sorunlarını ve deneyimlerini anlayarak daha bilinçli planlama ve karar verme süreçlerini tasarlaması için etkili bir zengin bir kaynağı haline gelmiştir. Ayrıca, kullanıcı tarafından oluşturulan sosyal medya verilerinin teknik analizi ile halkın fikir ve düşüncelerini ölçmek için etkili bir kanal oluşturmuştur. Bu nedenle sosyal medya verilerinin araştırılması, şehirdeki kullanıcıların yapısını yani yerel bilgileri anlama fırsatı sunmaktadır. Küreselleşme, kentleşme, iklimsel-küresel afetler gibi sorunlar, kentlerin yeni gereksinimlere yanıt verecek şekilde dönüştürülmesi ihtiyacını doğurmuştur. Özellikle temel alışkanlıklarımızın hızla değişmesine neden olan Covid-19 pandemisi ile karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, küresel dijital dönüşüm için kritik bir aşamadayız. Bu dijital dönüşüm sürecinde sosyal medya, halk sağlığı merkezli olan yeni toplumsal düzende iletişimsel yaklaşımının odak noktasına yerleşmiştir. Bu bağlamda, pandemi süreci ile birlikte hem kent kullanıcıların hem de kamu kurumlarının sosyal ağlar üzerinden sağladıkları iletişim düzeyleri farklılaşarak kapsamı genişlemiştir. Bu tez çalışmasının temel motivasyonu, belediyelerin sosyal medyadaki diyalojik iletişim becerilerinin siyasi parti yönetimine göre farklılık gösterip göstermediğini ve bu iletişim düzeyinin pandemi sürecine göre nasıl bir eğilim gösterdiklerini incelemektir. Bu doğrultuda bu tezin amacı, belirlenen farklı siyasi yönetimlere sahip ilçe belediyelerinin sosyal medya ağlarındaki etkinliklerini analiz ederek, halk ile kurduğu“diyalojik iletişim”düzeyinin COVID-19 pandemi süreci ile değişimini incelemektir. Araştımanın örneklemini, 11 adet ilçe belediyesinin (Ataşehir, Üsküdar, Sarıyer, Beyoğlu, Kartal, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar, Silivri, Güngören, Avcılar) kurumsal Twitter profillerinin, 01.02.2020-15.02.2020 ve 30.01.2021-13.02.2021 tarihleri arasındaki 4 haftalık periyottaki Twitter paylaşımları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak, katılım, yönetişim, sosyal medya, kamu kurumu-halk etkileşimi ve diyalojik iletişim kavramları literatür araştırması temelinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Belediyelerin Twitter paylaşımları, içerik değerlendirmesi ve nicel analiz yöntemini içeren karma bir yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak diyalojik ilkeler çerçevesinde belediyelerin, Twitter platformunda diyalog kurabilme düzeyini belirlemek için kontrol cetveli bağlamında içerik değerlendirilmesi yapılmıştır. Ardından, diyalojik ilkeler çerçevesinde belirlenen içerik indeksi tablosuna göre, ilgili belediyelerin diyalojik iletişim etkinlikleri hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizler doğrultusunda, Twitter profillerinde“görünür mutlak verilere”göre öne çıkan belediyeler ile diyalojik iletişim etkinliklerine göre öne çıkan belediyelerin benzer bir eğiliminde olmadığı ve farklılaştığı tespit edilmiştir. Diyalojik iletişimin değerlendirilmesi sonucunda, ilgili belediyelerin büyük bir kısmının ağırlıklı olarak“Kamu Bilgilendirme Modeli”iletişim yaklaşımını kullandığı görülmüştür. Bu durum, ilgili belediyelerin çoğunun, sosyal medyanın interaktif olanaklarından tam olarak yararlanmadıkları için karşılıklı iletişim kurma konusunda zayıf olduklarını göstermektedir. Ayrıca ilgili belediyelerin diyalojik iletişim becerilerinin, siyasi parti yönetimi ve merkez-çeper ilişkisi açısından farklılaşmadığı ve dengeli bir eğilim gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak, pandemi süreciyle, ilgili belediyelerin yaklaşık yarısının paylaşım sayısında düşüş olmasına rağmen, büyük bir kısmının diyalog kurma seviyesinde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the change and development in the field of information and communication technologies, many concepts in our lives have undergone a versatile change. Especially with the transition to the WEB 2.0 after the early 2000s, the internet had become more interactive and as a result of this increase in interaction, social media platforms came into our lives. With this alteration, a ground breaking change occured in our daily lives, instead of one-way communication, a virtual and interactive environment was created that allows two-way communication between all actors. With this change in the form and method of communication, users have evolved from being passive information receivers to take an active role in the content production. Due to the speed, ease and low cost of communication in social media, users have started to communicate widely on these platforms. So, as a result, the way we choose to communicate and our habits altered. This alteration occured not only in our interpersonal communication, but also managerial and social communication have undergone a great change. In the 21st century, information and communication technologies guided the tools and techniques used within the scope of participatory and collaborative planning. In this context, social networks have turned into an effective participation and governance tool that strengthens the interaction between the city's administrative units and the public, a massive audience. This created an environment of collaboration and cooperation by removing the traditional participation models' barrier which represented a limited segment, enabling ideas and information to be presented to/received from a wider audience. In another context, social networks have enabled the city users to establish more informative planning and decision-making processes by understanding their needs, problems and experiences. It has also created an effective channel to measure the opinions and thoughts of the public through technical analysis of user-generated social media data. Therefore, researching social media data provides an opportunity to understand the structure of users in the city, which basically represents, the local information. Problems such as globalization, urbanization, climatic and global disasters, have highlighted the need to transform the cities to meet the users' newly established requirements. The world is at a critical stage in means of digital transformation, especially during the Covid-19 pandemic which have caused our basic habits to change rapidly from day to day. In this digital transformation process, social media has become the focal point of its communicative approach in the new social order centered on public health. In this context, with the pandemic, the level of communication provided by urban users and public institutions through social networks has changed and its scope has expanded. The main motivation of this thesis is to examine whether the dialogic communication skills of municipalities in social media differ according to the political party management and how this communication level tends to the pandemic process. In this direction, the aim of this thesis is to analyze the activities of the district municipalities with different political administrations in the social media networks and also, to examine the change in the level of“dialogical communication”with the public during the COVID-19 pandemic. In this context, four basic hypotheses were determined to analyze the dialogic communication performance of the social media profiles of district municipalities in Istanbul. • Hypothesis 1: Twitter metrics such as the number of tweets and the number of followers are not sufficient to explain the level of dialogic communication over social media. • Hypothesis 2: The messages given to the target audience in the corporate Twitter accounts of municipalities cannot contribute to participation in decision-making processes with a two-way communication. • Hypothesis 3: Local governments' levels of dialogic communication; It differs according to center-periphery and different political administrations. • Hypothesis 4: The use of social media by local governments changes with the COVID-19 process within the scope of dialogic communication. The province of Istanbul has been determined as the universe of the research because it is one of the cities with the highest population and ICT (Information, Communication and Technology) development index in Turkey. Since the study made an evaluation within the framework of participation, a sample group was formed at the level of district municipalities, since the closest management mechanism to the public is at the local level. The sample of the research consists of the corporate Twitter profiles of 11 district municipalities (Ataşehir, Üsküdar, Sarıyer, Beyoğlu, Kartal, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar, Silivri, Güngören, Avcılar) between 01.02.2020-15.02.2020 and 30.01.2021-13.02.2021. Within the scope of the study, firstly, a literature research was held with the concepts of participation, governance, social media, public interaction and dialogic communication concepts. Then, Twitter shares of municipalities were analyzed using a mixed method that includes content evaluation and quantitative analysis. First of all, within the framework of dialogic principles, content evaluation was made in the context of the control chart in order to determine the level of municipalities to establish a dialogue on the Twitter platform. Then, according to the index table determined within the framework, the dialogic communication activities of the relevant municipalities were calculated. In many studies in the literature, the dialogic communication level of social media accounts or websites of institutions is examined from the perspective of“Public Relations”. However, within the framework of“City Planning”, studies in this context are scarcely any in the literature yet. This study differs from the studies in the literature in that it is examined from the perspective of City Planning, it includes district municipalities with different political administrations in the sample, and it includes dialogic performance evaluation in the COVID-19 process. In addition, the“index table”created to measure the principles of dialogic theory offers a new dimension with a comprehensive research method at the quantitative and qualitative level. In line with the analyzes made within the scope of the thesis research, it has been determined that the municipalities that stand out according to the number of followers and tweets, which are“visible absolute data”in their Twitter profiles, do not have a similar tendency and differ from the municipalities that stand out according to their dialogic communication activities. When the degree of two-way or one-way communication of the messages given to the target audience in the Twitter accounts of the municipalities within the scope of the research is analyzed, it is seen that most of the relevant municipalities mainly use the“Public Information Model”communication approach. Within the scope of the“twoway symmetrical model”, which includes the requests and questions of the people and the answers of the municipality to these questions, the rate of posts that provide twoway communication and dialogue is 44%. This shows that most of the relevant municipalities are weak in communicating with each other as they do not fully benefit from the interactive opportunities of social media. The spatial dependence of the dialogic communication skills of the municipalities within the scope of the research on the center-periphery relationship and the political party management was evaluated. It has been determined that the dialogic communication skills of municipalities do not differ in terms of political party management and center-periphery relationship and show a balanced tendency. Finally, when the dialogic communication skills of the municipalities that are the subject of the research are evaluated with the COVID-19 process, it has been determined that although about half of the relevant municipalities have decreased in the number of shares, the level of dialogue has increased in most of them. As a result, it has been determined that approximately 73% of the municipalities that are the subject of the research have strengthened their dialogic communication capacities with the pandemic process. The proportions of tweets related to Covid-19 in the total tweet shares of the district municipalities that are the subject of the research were analyzed according to tweet type metrics. Raw tweets and retweets are generally shared for informational purposes and express the communication motivations of municipalities regarding the pandemic. Reply tweets about Covid-19 are responses to posts within the scope of Covid-19 from the public and express the communication motivations of the public regarding the pandemic. In this context, it has been determined that municipalities that are weak in terms of dialogic communication efficiency come to the fore in terms of communication motivation with pandemic content. The municipalities that came to the fore within the scope of the communication motivations of the people within the scope of Covid-19 were similarly the municipalities that remained weak in terms of dialogic communication level. Social media platforms, which enable two-way symmetrical communication, appear as an important tool for citizens to participate in the decision-making processes of local governments and to exchange ideas. Evaluating the ability of municipalities to establish dialogue through social media is important for examining and developing public participation motivations. With this approach, municipalities are expected to develop their social media accounts within the scope of dialogic principles so that they can use this platform, which enables two-way communication, more effectively. In addition, social media policies and strategies can be developed to increase the motivation for participation and to raise awareness and encourage the public in this direction. At this point, the thesis study is valuable as it provides a guide for municipalities to shape social media strategies and policies that will improve dialogue. If this study is desired to be developed, richer findings can be obtained in the direction of more content by expanding the sample frame, which was narrow due to limitations, to include all districts of Istanbul. Also, by expanding the index list of dialogic principles, a more comprehensive method of evaluating dialogic communication can be created.