Trakeostomi yapılmış hastalarda solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary function tests in tracheostomized ptients
- Tez No: 69802
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Larenks kanseri olmuş ve uzun yıllar sigara içmiş 15 hastaya radikal tümör cerrahisi sonrasında trakeostomi uygulanmıştır. Üst solunum yolunun fonksiyon dışı kalması ile solunum problemlerini de kapsayan komplikasyonlar görülmektedir. Bu şartlar altında, özellikle de yaşam süresi uzamış trakeostomili hastalarda pulmoner hastalıkların erken teşhisinde ve tedavinin devamını sağlamak nedeniyle daha detaylı bilgiler elde etmek için akciğerin durumu ile ilgili ölçümler önemlidir. Bu çalışmanın yapılma nedeni trakeostomili hastalarda pulmoner fonksiyon parametrelerindeki değişimleri objektif olarak değerlendirmek ve bu gibi hastalarda klinik açıdan pulmoner fonksiyon testinin uygulanması için olası bir yaklaşımda bulunmaktır. Solunum fonksiyon test parametreleri paired“t”-testine göre hesaplanmıştır. Trakeostomi sonrası değerler, ameliyat öncesi değerler ile karşılaştırıldığında solunum fonksiyon test parametrelerinde ileri derecede anlamlı (p0.05) bir değişme görülmemiştir. Bu sonuçlar, bize solunum fonksiyon testinin uygulanmadan önce trakeostomize hastalara göğüs fizyoterapisinin uygulanmasının daha iyi test sonuçlarının alınması için önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada trakeostomili hastalardaki solunum yollarına bağlı olarak görülen uygulama güçlükleri ile bu hastalar için ön sayım değerlerinin olmaması ve elde edilen değerlerin standardizasyonun yapılamaması gibi güçlükler nedeniyle bu gibi vakalarda uygulanan solunum fonksiyon testlerinin bu farklı özelliklerine bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY 15 heavy smokers effected by laryngeal cancer were managed by tracheotomy followed by definitive tumor surgery. Due to the elimination of the upper airway system, complications are common including respiratory problems. Under these circumstances, it is important to measure properties of the lung in tracheostomized patients to gain a more complete understanding in evaluation of the therapy and early detection of pulmonary disease, especially in survivors of laryngeal cancer. The aim of this study was to objectively assess the changes in pulmonary function parameters after tracheostomy and get possible clinical applications for pulmonary function tests in those patients. Pulmonary function test results were calculated by means of paired“t”-test. A highly significant (p2 were no significant differences (p>0.05) between before and after physical therapy which shows us that maintaining chest physical therapy helps to get better pulmonary function test results in tracheostomized patients. It is tried to get a different approach due to technical and standardization problems and not existing predicted pulmonary function test parameters of tracheostomized patients. 54