Toraks operasyonu uygulanan hastalarda postoperatif pulmoner komplikasyonların önlenmesinde insentif spirometre ile CPAP maskesinin karşılaştırılması
The Comparison of incentive spirometry and CPAP mask for prevention of post-operative pulmonary complications after thoracic surgery
- Tez No: 69803
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda torakotomi (pulmoner cerrahi ve kalp cerrahisi) ameliyatı geçiren yaş ortalamaları 53.07 ± 14.66 yıl olan 15 hastaya İnsentif Spirometre, yaş ortalamaları 51.67 ± 14.99 yıl olan 15 hastaya da CPAP maskesi uygulanmıştır. Bu iki yöntemin postoperatif pulmoner komplikasyonlan önlemede erken dönemde solunum fonksiyon testleri, arter kan gazları ve akciğer radyografik incelemeleri üzerine etkileri araştanlmıştir. Hastaların preoperatif dönemde solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı incelemesi ve akciğer radyografileri değerlendirilmiştir. Postoperatif 1. gün ekstübasyonu takiben 1. gruba her saat başı 5' dakika İnsentif Spirometre, 2. gruba da her saat başı 5' CPAP maskesi 5 cm H2O peep valv takılarak uygulanmıştır. Hastalar postoperatif 2. günden postoperatif 9. güne kadar 2 saatte bir tedaviye alınmışlardır. Postoperatif 4. gün hastalara solunum fonksiyon testleri yapılmıştır ve FVC, FEVt, FEVı/FVC, FEF25-75 parametreleri değerlendirilmiştir. Her iki grubunda FVC, FEVı, FEF25-75 değeri ortalamalarında postoperatif 4. gün anlamlı düşmeler gözlenmiştir. Bu düşmeler preoperatif değerlerle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel açıdan anlamlı farklar bulunmuştur, (p > 0.001) Fakat iki tedavi grubu arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır, (p > 0.05) Sadece FEVı/FVC parametresindeki değişim istatistiksel açıdan anlamlı bulunamamıştır.Postoperatif 9. gün solunum fonksiyon testleri incelemesinde FVC, FEVı, FEF25-75 parametrelerinde postoperatif 4. güne göre her iki grupta da artışlar gözlenmiştir. Bu artışlar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur, (p > 0.001) Fakat iki çalışma grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır, (p > 0.05) Yine FEVı/FVC parametresinde postoperatif 9. güne göre kaydedilen değişiklik anlamlı bulunmamıştır, (p > 0.05) Postoperatif 1. gün, 4. gün ve 9. gün arter kan gazlan incelemeleri tedavilerden sonra yapılmıştır. Arter kan gazlarında PaOa, PaCOa ve Satürasyon parametrelerine bakılmıştır. Kaydedilen değişikliklerde her iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır, (p > 0.05) Çalışmamızda İS ile CPAP maskesi yöntemlerinin postoperatif pulmoner komplikasyonlann oluşması üzerine olan etkilerini karşılaştırdık. Uyguladığımız her iki fizyoterapi yönteminin de hastaların solunum fonksiyonlarına, arter kan gazlarına olumlu etkileri olmakla birlikte, CPAP maskesi uygulanan grubun akciğer radyolojik incelemesinde atelektazi oluşma ve iyileşmesi açısından daha avantajlı olduğunu gözlemledik. Bunu da CPAP maskesinin küçük havayollarını açtığını ve kollateral havalanmayı daha iyi arttırabilme özelliğine sahip olabilmesi ile açıklayabiliriz. Sonuç olarak postoperatif pulmoner komplikasyonların önlenmesinde önemli olan tedavinin secimi değildir. Çünkü hiçbir mekanik teknik İnsentif Spirometre veya CPAP maskesi birbirine göre daha üstün değildir. Önemli olan hastaların kaybetmiş oldukları akciğer volümlerini en kısa sürede kazanabilmeleridir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This study examined patients who were undergoing thoracic surgery in Istanbul University Faculty of Medicine. Department of Cardiovascular Surgery. One group of 15 patients with a mean age of 53.07 ± 14.66 year was followed with Incentive Spirometry. The other group of 15 patients with a mean age of 51.67 + 14.99 year was followed with Continous Positive Airway Pressure (CPAP) administered by a mask. All patients, underwent the physiotherapy program starting from the first day. In order to determine the effects of the techniques on arterial blood gases, pulmonary function tests, chest X-Rays. In both group of patient pulmonary function tests, arterial blood gases analysis and chest X-Rays were performed on preoperative period. Incentive Spirometry was delivered every five minutes, on preoperative first day. Continous positive airway pressure was delivered a continous flow of gas through a threshold resistor value which generated 5 cm H2O every five minutes on postoperative first day. All patients received the therapy every two hours from second postoperative day to ninth postoperative day. In both group pulmonary function tests were done on postoperative fourth day and FVC, FEVı, FEVı/FVC, FEF25-75 parameters were evaluated however both mean FVC, FEVı, FEF25-75 value were decreased. This relative decreases were compared with preoperative values. The difference was statistically significantly higher, (p > 0.001) Although, when examining this results as raw data of the preoperative value there were no significant differences between the groups (p > 0.05) Both groups no significant51 differences were observed on FEVi/FVC values. Pulmonary function tests were done on postoperative ninth day. FVC, FEVı, FEF25-75 values compared with postoperative fourth day values and there were observed statistically significant increases, (p > 0.001) But no statistically significant differences between the two treatment groups, (p < 0.05) Again the FEVi/FVC ratio changes were insignificant, (p > 0.05) Postoperatively first, fourth, ninth days arterial blood gases analysis were done. Pa02, PaC02, saturation parameters were evaluated. No parameter gave statistically significant results. In this study we compared IS and CPAP mask methods, to prevent postoperative pulmonary complications. Both treatment groups had positive effects on pulmonary functions and arterial oxygenations. We believed patients who had received CPAP mask has more advantages to IS group. Because treatment with CPAP mask can reduce atelectasis and resolution of atelectasis more rapid than IS. This may explain CPAP prevents closure of small airways and alveolar collaps and can effectivelly reopen collapsed alveoli through collateral channels. In summary, it isn't important the choice of respiratory therapy on prevention postoperative pulmonary complications. Because none of mechanical techniques, IS or CPAP mask, are superior. It's important, after the thoracic surgery patient must regain his decreased lung volumes.