Abdominal aort anevrizmalarında ameliyat öncesi risk değerleri
Preoperative risk assessment in abdominal aortic aneurysm surgery
  1. Tez No: 69801
  2. Yazar: BÜLENT ERYÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII.ÖZET Kliniğimizde ocak 1991 -kasım 1997 yılları arasında abdominal aort anevrizması nedeni ile 40 hasta öpere edilmiştir. Hastaların 36 'sı erkek, 4' ü kadındı. En genç hasta 56 yaşında, en yaşlı hasta 80 yaşında idi. Yaş ortalaması 60 di. Hastalarda radyolojik tanı yöntemi olarak bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografı (USG), manyetik resonans görüntüleme (MRG) ve anjiografi kullanıldı. Anevrizmaların çap ortalaması 6,7 cm idi. Otuzaltı hasta elektif, 4 hasta acil şartlarda öpere edildi Anevrizma distali 13 vaka iliak arterleride kapsıyordu. Risk faktörlerinin sorgulanmasında 19 hastada hipertansiyon, 3 hastada diabetus mellitus ve 35 hastada sigara kullanımı tespit edilmiştir. Tüm hastalar preoperatuar dönemde akciğer grafısi, elektrokardiyografi, kan sayımı, kan şekeri, üre, kreatinin, karaciğer enzimleri ve diğer rutin biokimya tetkikleri ve solunum fonksiyon testleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların tümüne transabdominal yaklaşımla anevrizmektomi yapılmıştır. On olguda tüp greft interpozisyonu, 16 olguda aortobiiliak bypass, 14 olguda aortobifemoral bypass yapılmıştır. Koroner arter hastalığı yönünden semptomatik olan veya EKG sinde iskemik bulgusu olan hastalara Dipridamollü Thallium Miyokard Sintigrafîsi yapılmış ve iskemi tespit edilen hastalarda koroner anjiografi yapılmıştır. 1996 50yılından bu yana kliniğimizde çalışma protokolümüz gereği tüm abdominal aort anevrizması olgularında miyokard sintigrafisi rutin olarak uygulanmıştır. Hastalarda kardiyak, pulmoner, renal, serebrovasküler ve diğer sistem hastalıkları dökümante edilerek, Goldman'nın multifaktöriyal risk indeksine göre sınftama yapılmış ve bu indeksin perioperatif mortaliteyi tahmin etmekte etkin bir indeks olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. 51
Özet (Çeviri)
VILSUMMARY Between January 1991 and November 1997 40 patients with the diagnosis of abdominal aortic aneurysm were operated at the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Cardiovascular and Thoracic Surgery. Thirty six patients were male and 4 were female. The range of age was 56 and 80 with a mean of 60. Computed tomography, ultrasonography, magnetic resonance imaging and angiography were used for diagnosis. Mean diameter of the aneurysms was 6,7 cm. Thirty six patients were operated on electively. Four patients were underwent emergency abdominal aneurysm repair due to the rupture. Thirten aneurysms were extending to iliac arteries. In risk factor analysis, hypertension in 19 cases, diabetes mellitus in 3 cases and smoking history in 35 patients were detected. Chest X ray, ECG, complete blood count, urea and creatinine, liver enzymes, other routine biochemical tests and spirometry were done to all patients. All patients underwent abdominal aort aneurysm repair procedures with transabdominal approach. Ten tube graft interposition, 16 aortobiiliac bypass and 14 aortobifemoral bypass procedures were carried out. 52On patients with coronary artery symptoms or ischemic ECG findings, Dypridamolle Thallium Myocardial Sinography (DTS) was applied. DTS was routinely performed to all patients with abdominal aortic aneurysm since 1996. Cardiac, pulmonary, renal, cerebrovascular and other system pathologies were documanted preoperatively and patients are grouped according to the Goldman's Multifactorial Risk Index. The correlation between this index and perioperative mortality was shown statistically significant. 53