Modeling and simulation of three-phase bidirectional electric vehicle charger
Üç faz çiftyönlü elektrikli araç şarj devresinin modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 698033
  2. Yazar: GÖRKEM BERK ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, şebekeye bağlı bir elektrikli araç şarj devresinin kontrolcü ile birlikte nasıl bir performans gösterdiğini ve araç bataryasını nasıl etkilediğini incelemektir. Günümüzde elektrikli araç şarj istasyonlarının tipik uygulamaları genellikle şebeke ve araç arasında tek yönlü güç transferi sağlayarak sadece araç bataryasını şarj etmeyi içermektedir. Önerilen şebekeye bağlı üç faz elektrikli araç sarj sistemi aracın şarj edilmesinin yanında araç bataryasında kullanılmayan enerjiyi elektrik şebekesine göndermekte ve“araçtan şebekeye”konsepti ile iki yönlü güç transferini mümkün kılmaktadır. Elektrikli araç şarj devresi AC/DC PWM dönüştürücü ve DC/DC senkron çevirici olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Bu iki dönüştürücü arasında 800V nominal gerilim değerinde DC link kondansatör bulunmaktadır. Ayrıca sistem için çıkışta 500V değerinde Li-ion batarya kullanılmaktadır. Akım dalgalanmalarını sönümlemek için ise şarj devresinin AC/DC tarafında LCL filtreden yararlanılmıştır. Şarj sisteminin sıkı gerilim ve akım regülasyonunu sağlamak amacıyla çift döngü kontrol algoritması hem AC/DC çevirici hem de DC/DC dönüştürücü için uygulanmaktadır. İlgili kontrol algoritmalarının parametreleri detaylı matematiksel analizlere dayanarak hesaplanmıştır. Daha sonra çift yönlü elektrikli araç şarj sisteminin performansı kapalı çevrim çalışma ve şebeke tarafındaki harmonik içerikleri bakımından bazı simülasyon çalışmaları kapsamında Matlab/Simulink üzerinde incelendi. Simülasyon sonuçları elektrikli araç şarj sisteminin çeşitli koşullar altındaki kapalı çevrim performansını değerlendirmek için ele alındı ve kontrol sistemlerinin tasarımına ilişkin geliştirilen teori doğrulandı. Ayrıca şebeke akımlarının harmonikleri ve THD değerleri elde edilen sonuçlara göre çeşitli batarya gerilim değerleri için incelendi. Ek olarak şarj sisteminin yüksek verimlilikle çalıştığını göstermek için kayıp analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate how an electric vehicle (EV) charger with controllers performs and affects the EV battery, integrated to the grid. At present, typical applications of EV chargers usually include only charging of the vehicle battery providing unidirectional power flow between the power grid and EV. The proposed three-phase grid connected EV charger system enables bidirectional power flow, sending unused energy in EV battery back to the electricity grid in the scope of V2G operation in addition to conventional charging of the battery. The EV charger circuit consists of two stages, one of which is three-phase AC/DC PWM converter and the other is synchronous DC/DC converter, between which a DC link capacitor having 800V rated bus voltage is inserted. Also, a Li-ion battery pack with the nominal voltage of 500V is used for the system. LCL filter is utilized for AC/DC part of the charger to attenuate line current ripples and the other components are selected based on the theoretical analysis performed as well. Two-loop control algorithms, of which design parameters are calculated using some detailed mathematical analysis, are implemented for both AC/DC converter and DC/DC one to achieve tight voltage & current regulations for the EV charger. Then the performance of the bidirectional EV charger circuit is evaluated via some simulation work in Matlab/Simulink based on closed-loop operation and harmonic contents for grid side. Simulation results are discussed to analyze the closed-loop performance of the EV charger system during various conditions and the developed theory regarding control system design is verified. Harmonics & THD values of line currents are also investigated for various battery voltage levels using the obtained results. In addition, loss analysis is performed to show that the bidirectional EV charger system can operate with high efficiency values.