Optimization algorithms for wind farms: Theory, design and application
Rüzgar santralleri için optimizasyon algoritmaları: Teori, tasarım ve uygulama
  1. Tez No: 698055
  2. Yazar: HOUDA ZAHMOUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Rüzgar santrallerinin şebekeye entegrasyonu arttıkça, optimum entegrasyon ile ilgili sorular ortaya çıkar. Bu çalışma, rüzgar santrali optimizasyonu konusunda iki soruyu yanıtlamaktadır. Rüzgar santralleri nereye konumlandırılmalıdır ve santrallerin maksimum verimliliği için rüzgar türbinleri nasıl düzenlenmelidir. Bu çalışma, hesaplamalı zeka ve yenilenebilir enerji alanları içeren disiplinler arası çalışmaların avantajlarını değerlendirmektedir. Hesaplamalı zeka genellikle optimizasyon problemlerini çözmek için algoritmaların kullanılması anlamına gelmektedir. Rüzgar santrallerinin optimizasyonunda ele alınan konular arasında maliyetler, boyutlandırma ve yerleştirme sorunlarıdır. Bu araştırmanın amacı, yenilenebilir enerji entegrasyonunu artırmak ve küresel olarak fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmaktır. Rüzgar çiftliklerinin sera gazı azaltımı üzerindeki çevresel etkisi ve istihdam olanakları araştırılarak, sonuçlar, disiplinler arası yaklaşımların çekiciliğini ve rüzgâr enerjisi endüstrisini dönüştürmede hesaplamalı zeka ve coğrafi bilgi sistemi'nin potansiyelini göstermektedir. Yürütülen çalışma aynı zamanda araştırmacılara daha sonraki çalışmalara yardımcı olacak çerçeveler ve modellere ek olarak mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As the adaptation of wind power plants increases, questions regarding its optimal adaptation arise. This study answers two questions regarding wind farm optimization, where to place wind farms and how to arrange wind turbines inside the wind farm for maximum efficiency of the power plant. This study assesses the advantage of interdisciplinary studies involving computational intelligence and renewable energy fields. Computational intelligence often refers to using algorithms to solve optimization problems. Among the issues tackled in the optimization of wind plants are costs, sizing, and placement problems. The goal of this research is to increase the possibility of using renewable energy sources and reduce the dependence on fossil fuels globally. The environmental impact of wind farms on greenhouse gas reduction and employment opportunities are investigated. The findings suggest the attractiveness of the interdisciplinary approaches and the potential for computational intelligence and geographical information systems in transforming the wind energy sector. The study conducted also provides researchers a comprehensive review of available literature in addition to frameworks and models to help with subsequent studies on the optimization of wind farms.