Otomotiv haberleşmesinde denetleyeci alan ağı (CAN) için hibrit bir saldırı savuşturma uygulaması
Hybrid attack avoidance application for the controller area network (CAN) in automotive communications
  1. Tez No: 698054
  2. Yazar: SERKAN BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknoloji geliştikçe insanların yaşam kalitesinden beklentileri de her geçen gün artmaktadır. İnsanlar her alanda olduğu gibi otomotiv alanında da kaliteli yaşam sürmek istemektedir. Otomotiv teknolojisi insanların yaşam kalitesini artırmak için teknolojisini her gün geliştirmektedir. Otomotiv teknolojisi geliştikçe araç içerisinde insanların isteklerini yerine getiren birimlerin, elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) sayısı da her geçen gün artmaktadır. Araç içerisinde insanların isteklerine cevap veren elektronik kontrol ünitelerinin, haberleşmesinde gerçek zamanlı performansı ve verimli iletişiminden dolayı yaygın olarak denetleyici alan ağı (CAN) kullanılır. Ancak CAN haberleşmesinin ağ güvenliğinin nasıl sağlanacağı tartışmaları son zamanlarda oldukça artmıştır. Araştırmalara göre kontrolü basit ve doğası gereği güvenlik açığı olan bu haberleşme ağının kontrolü otomotiv korsanları tarafından kolayca ele geçirilebilir. Araç içerisinde CAN haberleşme ağına sızan korsanlar elektronik kontrol ünitelerini uzaktan kontrol ederek sadece araca değil insan sağlığına da etkilerinin olduğu yine araştırmalarda görülmüştür. Otomotiv teknolojisi gelişirken ortaya çıkan güvenlik açıklarına karşı sessiz kalmayan araştırmacılar alınması gereken önlemleri kendi makalelerinde işlemiştir. Bu araştırmanın amacı, araç içi haberleşme ağında korsan belirleme ünitesi (KBÜ) kurularak korsan varlığı belirlenip elektronik kontrol ünitelerinin birden fazla yoldan basit şifreli haberleşmesi sağlanarak saldırıları savuşturmaktır. Bu araştırma da kullanılan hibrit yöntem hem şifreli haberleşmeyi hem de saldırı belirleme ünitesini kapsamaktadır. Yöntemin bu hibrit yapısı denemelerin sonucunda CAN haberleşmesinde hem derinlemesine güvenliği sağlarken hem de kendisine ait doğal yapısından taviz vermemesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As technology develops rapidly, people are usually expected to increase their life quality day by day, especially in automotive sector. As the automotive technology develops, the number of units, electronic control units (ECU) that fulfil the wishes of the people in the vehicle is increasing as day pass. The controller area network (CAN) is widely used due to the real-time performance and efficient communication of electronic control units that respond to the requests of the people in their vehicle. However, discussions on how to secure the network of CAN communication have increased recently. According to research, the control of this communication network, which is simple to control and vulnerable in nature, can be easily taken over by automotive hackers. It has been seen in the researches that the hackers who infiltrated the CAN communication network in the vehicle have effects not only on the vehicle but also on human health by remotely controlling the electronic control units. The researchers, who did not remain silent against the security gaps that emerged as automotive technology developed, covered the precautions that should be taken in their articles. The aim of this research is to defend the attacks by establishing a hacker detection unit (KBU) in the in-vehicle communication network and determining the presence of hacker and providing simple encrypted communication of electronic control units in multiple ways. The hybrid method used in this research includes both encrypted communication and an attack detection unit. As a result of the experiments, this hybrid structure of the method mentioned in this study provides both in-depth security in CAN communication and ensures that it does not compromise its canonical structure.