Farklı azot konsantrasyonlarının ıtır (Pelargonium sp.)'da bitki gelişimi ve kalitesi ile fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of different nitrogen concentrations on plant growth, quality and physiological parameters of pelargonium (Pelargonium sp.)
  1. Tez No: 698189
  2. Yazar: ÖZGÜN ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, farklı azot konsantrasyonlarının ıtır (Pelargonium graveolens L. Herit.) bitkisinin büyüme ve gelişme, kalite ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Tek tip fideler elde etmek için anaç bitkilerden alınan çelikler köklendikten sonra saksılara nakledilmiştir. Deneme, beş farklı azot konsantrasyonu (0, 50, 100, 200 ve 400 mg l-1 N) uygulanarak 3 ay boyunca yürütülmüştür. Çalışmada morfolojik ve fizyolojik parametreler değerlendirilmiştir. Deneme sonunda azot düzeyinin artışı ile bitki yüksekliği ve boğum arası uzunluğunda azalış, diğer bitkisel parametrelerde ise artış görülmüştür. Toplam fenolik bileşik içeriği, antioksidan kapasitesi ve malondialdehit seviyesinde azalış, sürgün ve kök nem içeriği, toplam karotenoit ve klorofil parametrelerinde (a, b ve toplam) artış belirlenmiştir. Ayrıca, orta ve yüksek azot uygulama düzeyleri (≥100 mg l-1 N) bitki dokularının azot kapsamını artırmıştır. Sonuç olarak, 100 mg l-1 N'nin ıtır bitkisi için uygulanacak sınır değer olduğu, daha düşük uygulama dozlarının ise yetersiz olduğu, bu çalışma ile ortaya koyulmuştur. Bununla beraber, 100 mg l-1 N'nin üzerindeki azot uygulama düzeyleri bitkilerde bodurlaşma ve kompaktlaşmayı teşvik etmiştir. Bu bağlamda, saksıda ıtır yetiştiriciliği için 200 veya 400 mg l-1 N azot uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different nitrogen concentrations on the growth, development, quality and physiological properties of the Pelargonium (Pelargonium graveolens L. Herit.) plant were investigated. To obtain uniform seedlings, cuttings from rootstock plants were transplanted into pots after rooting. Five different nitrogen concentrations (0, 50, 100, 200 and 400 mg l-1 N) were applied during three months in the experiment. Morphological and physiological parameters were evaluated in the study. At the end of the experiment, with the increase of nitrogen level, a decrease in plant height and internode length, and an increase in other vegetative parameters were observed. Decrease in total phenolic compound content, antioxidant capacity and malondialdehyde level while an increase in shoot and root moisture contents, total carotenoid and chlorophyll (a, b and total) contents were determined. In addition, moderate and high nitrogen treatments levels (≥100 mg l-1 N) increased the nitrogen contents of plant tissues. As a result, 100 mg l-1 N is the limit value to be applied for pelargonium, while lower application doses are insufficient. However, nitrogen treatments levels above 100 mg l-1 N promoted stunting and compactness in plants. Therefore, 200 or 400 mg l-1 N treatments can be recommended for the growing pelargonium in pots.