Temel hak ve özgürlükler bağlamında Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün incelenmesi
Analysis of the European Union General Data Protection Regulation in the context of fundamental rights and freedoms
- Tez No: 698200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TEKİN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya üzerinde politik, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda önemli değişmeler söz konusu olmuştur. Bunları etkileyen ana faktörse bilgi ve iletişim teknolojilerindeki olağandışı değişimlerdir. Bu gelişmeler sonucunda artan veri trafiği nedeniyle bireylerin temel hak ve hürriyetlerini ilgilendirilen kişisel verilerle ilgili zamanla bir farkındalık oluşmuştur ve bu bağlamda milli ve milletlerarası düzenlemeler yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kabul edilen en geniş çerçeveli ve en güncel mevzuat 2016/679 sayılı“Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü”dür. 95/46/EC sayılı Direktif bilişim teknolojilerinin şu andaki gibi gelişmediği bir dönemde kabul edilmiştir ve gereklerinden birisi olan Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde kişisel verilerin korunmasında tekdüzeliği de temin edememiştir. Bu da Avrupa Birliği'nin verilerin korunmasıyla ilgili normlarının tekrar düzenlenmesinin gerektiğini göstermiştir ve söz konusu gereksinimden hareket edilerek Mayıs 2016'da“Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü”yayımlanmıştır. Bu çalışma dört bölüme ayrılarak öncelikle kişisel verilerin korunması ihtiyacının ortaya çıkışı ile Tüzük'e kadar geçen sürede kişisel verilerin korunmasına ilişkin gelişmeler incelenecek, daha sonra ise Tüzük'te yer alan temel kavramlar ele alınarak, Tüzük bağlamında bu temel kavramlar üzerinden kişisel verilerin korunmasına ilişkin bir analiz yapılmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise kişisel verilerin korunmasına dair görüşler ele alınarak, kişisel verilerin korunmasının bir insani hak olarak değerlendirilmesi ve diğer temel hak ve hürriyetlerin kişisel verilerin korunması hakkıyla ilişkisi ile ilgili değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to globalization, there is a serious metamorphosis in the world's political, economic, social, and cultural structures. The main factor affecting this change is the extraordinary developments in information and communication technologies. As a result of these developments, due to the increased data traffic, awareness about personal data concerning the fundamental rights and freedoms of individuals has emerged over time and the necessity of making national and international regulations has emerged in this framework. The most comprehensive and most up-to-date regulation adopted in this framework is the European Union General Data Protection Regulation No. 2016/679. The prior regulation of the GDPR is Directive 95/46/EC which was accepted at a time when information technologies were not as advanced as it is today, and it could not provide uniformity in the law of protection of personal data in EU countries, which was one of its objectives. This situation has revealed the need to reorganize EU data protection norms, and based on this need, the European Union General Data Protection Regulation was adopted in May 2016. This study will be divided into four parts, first of all, the emergence of the need for personal data protection and the developments in the protection of personal data in the period until the Regulation will be examined, then the basic concepts in the Regulation will be discussed and an analysis will be made on the protection of personal data through these basic concepts in the context of the Regulation. In the last section, opinions on the protection of personal data will be discussed and evaluations will be made about the evaluation of the protection of personal data as a human right and the relationship between other fundamental rights and freedoms and the right to the protection of personal data.