Yapay zekâ teknolojilerinin ceza muhakemesinde kişisel veri toplanmasına etkileri
The impact of artificial intelligence technologies on personal data collection within criminal procedures
  1. Tez No: 705977
  2. Yazar: IRMAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Günümüzde yapay zekâ teknolojileri ile sınırsız veri toplama ve bu verileri analiz etme mümkün hale gelmiştir. Profilleme teknolojileri veri analizinde en sık kullanılan teknolojilerdir. Profilleme ile farklı veri tabanlarından süzülen sınıfsal, ekonomik ve sosyal veriler ile kişilere ilişkin karakter özellikleri değerlendirilmekte, bu özelliklerin toplum için risk teşkil edip etmediği belirlenmektedir. Bu teknolojilerin ceza muhakemesinde kullanımı, ceza muhakemesini adeta“riskli kişilere”karşı mücadele aracına dönüştürmüştür. Bu durum kuşkusuz ki pek çok hak ve özgürlüğü aşındırma ihtimali barındırır. Tez kapsamında öncelikli olarak profillemeye karşı kişisel verilerin korunması boyutu ele alınmıştır. Tezin kapsamı, özellikle makine öğrenmesi ile gittikçe karmaşık bir yapıya kavuşan risk analiz teknolojileri ile sınırlanmıştır. Bu tür profilleme yöntemlerine ilişkin çeşitli hak ve düzenlemeler ilk olarak kişisel verileri koruma kanunlarında yapılmıştır. Tezin temel sorunsalı, profilleme teknolojilerinin ceza muhakemesinde kullanılması halinde, muhakeme sürecinde kişisel verileri koruma normlarından yararlanmanın mümkün olup olmadığıdır. Elbette ceza muhakemesi alanında bu teknolojilerin kullanılması, muhakemenin temel ilkeleri ve mevcut tedbirlerin niteliklerini incelemeyi gerektirir. Bu nedenle profilleme teknolojileri kişisel verileri koruma normlarının yanı sıra ceza muhakemesi ilke ve kuralları çerçevesinde de incelenmiştir. Profilleme teknolojilerinin hukuki niteliği ve bu teknolojiler ile varılan sonuçların delil değeri üzerinde durulmuştur. Tezde araştırma yöntemi olarak kişisel verileri koruma mevzuatı ve bunun yanı sıra ceza muhakemesi düzenlemeleri, farklı hukuk sistemlerindeki örnekleriyle birlikte ele alınmıştır. Bu husustaki temel makale ve kitaplar taranmış, ardından ilgili Yargıtay kararları, Anayasa Mahkemesi kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları incelenmiştir. Bunun yanı sıra profilleme teknolojileri ve bunların delil değeri ile ilişkilendirilebilecek çeşitli ülkelerdeki içtihatlar da ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Son olarak bu teknolojilerin nasıl kullanıldığı ve ne şekilde uygulanması gerektiğini gösteren sivil toplum örgütleri raporları ve AB bünyesindeki tavsiye kararları incelenmiştir. Risk analizi yapan profilleme uygulamaları, teknoloji ile hukuku birleştiren bir alandır. Temel kavramlar ve profilleme teknolojilerinin çalışma şekli anlaşılmaksızın bunlara ilişkin hukuki düzenleme yapılması mümkün değildir. Bu nedenle ilk bölümde öncelikle yapay zekâ, algoritma ve makinelerin öğrenme süreci üzerinde durulmuş, hangi öğrenme yöntemlerinin ceza muhakemesi ve kişisel verilerin korunması mevzuatı ile uyumlu olacağına ışık tutulmuştur. Ardından ceza adaletinde kullanılan profilleme teknolojileri ayrıca ele alınmıştır. Bunlar suç işlenecek yeri ve suç işleyecek kişileri tespit eden profilleme teknolojileri olarak ikiye ayrılmış, dayandıkları modellere ilham veren“kırık camlar teorisi”ve“suç mahalline dönüş teorisi”gibi kriminolojik teoriler açıklanmıştır. Ayrıca bu teknolojilerin hangi verilere dayanarak risk analizi yaptıkları irdelenmiştir. Tartışılan bu hususlar, ceza muhakemesinde Avrupa ve Amerika'da kullanılmakta olan profilleme teknolojilerinin, dolaylı olarak belirli bir sınıfa, yaşam tarzına, hayat görüşüne sahip kişileri ve bu kişilerin yoğunlukla yaşadığı mahalleleri risk grubu olarak tespit ettiğine işaret etmektedir. Profilleme teknolojileri, kişinin suç teşkil eden davranışlarından değil bizzat kişiliğinden yola çıkmaktadır. Bu durum, kişiler üzerinde daimi etkiler doğurabilmektedir. İlgili teknolojilerin sınırlandırılması bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Sınırlandırma rejimi açısından öncelikle, profilleme teknolojilerinin işleyiş şekline ilişkin kurallar getiren kişisel verileri koruma düzenlemeleri dikkate alınmıştır. Bu bağlamda, Avrupa Birliği bünyesinde Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (“GDPR”) ve 2016/680 sayılı Kolluk Direktifi öncül düzenlemeleri oluşturmaktadır. Türkiye'de ise Kişisel Verileri Koruma Kanunu (“KVKK”) kapsamında profilleme sürecine ve genel olarak tüm veri işleme süreçlerine ilişkin önemli düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelerin kapsam alanına girebilmek için kuşkusuz ki öncelikle kişisel veri işlenmesi söz konusu olmalıdır. Tez kapsamında, günümüzde anonim veri ve belirli bir kişiye işaret eden veri şeklinde ayrımın geçersiz hale geldiği vurgulanmıştır. Profilleme sürecinin en başında, henüz belirli bir kişiye işaret etmeyen pek çok veri, farklı veri tabanlarındaki verilerin birleştirilmesi ve analiz edilmesi ile kişileri belirlenebilir kılmakta veya üzerlerinde hukuki sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle, AB bünyesindeki içtihatlar, tavsiye kararları ve 29. Çalışma grubu raporları da dikkate alınarak kişisel veri kavramı, günümüzdeki teknolojiler kapsamında daha geniş şekilde değerlendirilmiştir. Ardından ceza muhakemesi sürecinde dahi profillemenin çoğunlukla özel şirketler tarafından gerçekleştirildiği vurgulanmıştır. Bu nedenle AB kapsamında GDPR hükümleri önem taşımaktadır. Ancak kolluğun veya adli mercilerin, ceza muhakemesi sırasında adli amaçla veri işlediği durumlarda, özel bir düzenleme olan 2016/680 sayılı Direktif uygulanacaktır. İlgili mevzuatların profilleme ile ilişkilendirilebilecek düzenlemeleri detaylı şekilde ele alınmış, pek çok ülkede ceza muhakemesi alanında sevk edilen COMPAS, SyRI, PSA, Static 99 gibi uygulamaların, bu mevzuatlarda yer alan amaç sınırı, asgari düzeyde veri işleme ve orantılılık gibi ilkelere aykırılıkları tespit edilmiştir. Ayrıca kişilerin münhasıran otomatik şekilde alınan kararlara tabi tutulmama hakkı masaya yatırılmıştır. Türkiye özelinde ise KVKK kapsamında profillemeye ilişkin düzenlemeler AB bünyesindeki düzenlemelerle karşılaştırmalı şekilde ele alınmıştır. KVKK ile öngörülen yargı mercileri, kolluk ve savcılar tarafından veri işlenmesi halinde uygulanacak sınırlamalar ve istisnalar açıklanmış, Kanun'da bırakılan boşlukların AB mevzuatında olduğu gibi ayrı bir düzenleme ile doldurulmadığı vurgulanmıştır. Kişisel verileri koruma kanunları kuşkusuz ki önemli ilkeleri, yükümlülük ve hakları düzenlemektedir. Ancak profilleme teknolojilerinin ceza muhakemesinde kullanımı için, temel hak ve özgürlükleri sınırlayan bu teknolojiler mutlaka kanunla düzenlenmelidir. Bu hususta öngörülebilir bir kanuni düzenleme bulunup bulunmadığı değerlendirilmeden önce, profillemenin ceza muhakemesindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ilkin bu teknolojilerin koruma tedbiri olarak kabul edilip edilemeyeceği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda profilleme ile benzerlik gösteren adli arama, önleme araması, fizik kimlik tespiti gibi tedbirler üzerinde durulmuştur. Ardından koruma tedbirlerinin amaçları ve temel nitelikleri açıklanmış, profilleme teknolojilerinin koruma tedbirlerinden nasıl farklılaştığı vurgulanmıştır. Bu bölümde ayrıca profilleme teknolojileri ile güvenlik tedbirleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Nitekim güvenlik tedbirleri de profilleme teknolojileri gibi failin tehlikeliliğine yoğunlaşır, gelecekte işlenebilecek suçlara karşı toplumu koruma amacı güder. Bu amaçla faili topluma yeniden kazandırmaya yoğunlaşır. Bu sırada failin hakları kısıtlandığından, güvenlik tedbirlerine ilişkin sınırlar, kanun ile öngörülmüştür. Profilleme teknolojileri ise amaçları ve uygulanma usulleri yönünden güvenlik tedbirlerinden uzaklaşmaktadır. Son olarak profilleme ile ulaşılan sonuçların delil niteliği üzerinde durulmuştur. Pek çok yabancı içtihat profilleme teknolojilerinin hükme esas alınıp alınamayacağı konusunda farklı sonuçlara ulaşmaktadır. Ayrıca henüz profilleme teknolojilerinin belirlediği risk puanlarının hangi delil türü kapsamında ele alınması gerektiği açıklık kazanmamıştır. Bu nedenle tez kapsamında delillerin müşterek özellikleri ele alınmış, ardından delil türlerinden profilleme ile ilişkilendirilebilecek olanlar irdelenmiştir. Bu bağlamda profilleme teknolojileri tanık beyanları ile karşılaştırılmış, profillemenin daha ziyade kişilik tanıklığı ile benzeştiği gözlemlenmiştir. Ardından profilleme teknolojileri ile varılan sonuçların bilimsel delil veya bilirkişi görüşü olarak ele alınıp alınamayacağı tartışmaya açılmıştır. Bu tür teknolojiler ile varılan sonuçlar açısından en önemli husus bunların hukuka uygunluğunun incelenmesidir. Nitekim bu inceleme, verilerin toplanmasından analiz edilmesine kadar tüm aşamaları kapsamakta, kişisel verileri koruma mevzuatı ile ceza muhakemesi kuralları arasında bir kesişim noktası oluşturmaktadır. Başka bir deyişle, hukuka uygun delil incelemesi, ceza hâkimlerinin delillerin kişisel verilerin korunması mevzuatına uygun elde edilip edilmediğini değerlendirmesini gerektirmekte, tez kapsamında ele alınan tüm ilke ve kuralları bir araya getirmektedir. Sonuç olarak yapay zekâ teknolojileri arasında ceza muhakemesi üzerinde en fazla dönüştürücü etkiye sahip profilleme teknolojileri farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Profilleme ile oluşturulan gruplamalar ve verilen risk puanları, Avrupa ve Amerika'da kişilere ceza hukuku yaptırımlarının uygulanmasına yol açmakta, ayrıca bankalar, sigorta şirketleri, işverenler, göç idareleri gibi pek çok kurumla paylaşılarak ömür boyu damgalayıcı bir etki doğurmaktadır. Kişilerin toplumdan tecritine yol açan bu uygulamalara ilişkin tüm önemli hususlar sonuç bölümünde yeniden vurgulanmıştır. Bu bölümde son olarak, fiilden yola çıkan ve insan haklarına saygılı şekilde maddi gerçeği arayan hümanist bir ceza muhakemesini yeniden tesis etmek adına profilleme teknolojilerinin kullanımına ilişkin yeni bir norm önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technologies enabled the collection and analysis of unlimited amounts of data. Profiling technologies are frequently used for data analysis. These technologies infer general character traits of individuals from several databases which give away their class, economical and social status. Then they determine whether these features pose a risk to society. Their use in criminal procedures transforms the prosecution into a tool to combat the allegedly risky people and inevitably menaces many rights and freedoms. Nevertheless, this thesis addresses primarily the threats towards personal data protection. The thesis evaluates the risk analysis technologies, which have become increasingly complicated, due to the advancement in machine learning. The main concern of the thesis is to answer whether it is possible to benefit from personal data protection norms in criminal procedures when profiling technologies are enforced in criminal procedures. The use of profiling during criminal proceedings requires examining the personal data regulations, yet it is also necessary to evaluate the basic principles and measures of criminal procedures. Thus, the thesis seeks to further question the compliance of profiling tools with the principles and rules of criminal procedures. It evaluates the legal nature of profiling technologies and examines the evidential value of the results obtained by profiling. The research mainly consists of desk research scrutinizing data protection and criminal procedure regulations within a comparative perspective. Thus, relevant books, articles, and publications, as well as the decisions of the Supreme Court, Constitutional Court, and European Court of Human Rights are evaluated. Furthermore, different foreign jurisprudence on the evidential value of profiling technologies is elaborated in detail. Finally, the European Union acquis and nongovernmental organizations' reports are examined to show the current applications of AI technologies and the best practices. Risk analysis tools require knowledge of both technology and law. It is not possible to regulate these technologies without understanding the basic models and concepts of profiling. Therefore, within the thesis, first, the terms such as artificial intelligence, algorithm, machine learning, rule-based learning are introduced. Then the learning models which comply with the principles of the criminal procedures and data protection law have been underlined. Afterward, profiling technologies in criminal justice are introduced. These technologies aim either to detect potential perpetrators or the potential crime scenes. In order to explain their functioning, the underlying criminological theories such as“the theory of broken windows”and“the near-repeat theory”are discussed. Furthermore, the types of data which lead to the profiling outputs are exposed. This chapter is crucial to show that the tools which are already in use in Europe and the US have resulted in identifying people with a certain class, lifestyle, and worldview as risk groups or in marking minority neighborhoods as risky areas. Profiling technologies assign risk scores to individuals based on their identity and personality, yet they are not based on the criminal act in question. It is very crucial to set limits on them, as the risk scores label people and impact them almost perpetually based on their character. In this context, data protection regulations, which have set limits to profiling for the first time, require a thorough analysis. Within the European Union, the European Data Protection Regulation (“GDPR”) and the Law Enforcement Directive 2016/680 constitute the main regulations on profiling. As per Turkey, the Personal Data Protection Law (“KVKK”) contains important regulations regarding the profiling process and data processing in general. Considering these regulations, in order to benefit from data protection safeguards, first of all, the relevant technologies must process personal data. However, the definition of personal data must be reconsidered, as the new technologies challenge the dichotomy between anonymous data and identifiable data, while they render almost everyone identifiable via combining and analyzing different datasets. Moreover, they eventually cause legal effects on certain people. Therefore, in the light of the case law, recommendations, and reports of the Article 29 Working Group within the EU, personal data should be considered more broadly. On the other hand, it should be noted that even within context of the criminal procedures, the General Data Protection Regulation might apply. In most cases, the data collection and analysis processes are initiated by private companies. Therefore, within the EU, for profiling within the criminal justice context, the GDPR provisions may directly be applicable. In cases where law enforcement or judicial authorities process data for detecting and prosecuting crimes, the more specific regulation, the Directive 2016/680, will apply. As both regulations are relevant with regard to profiling, they are both analyzed thoroughly. The thesis demonstrates that the use of profiling technologies such as COMPAS, SyRI, PSA, Static 99 in many countries is not following the principles of purpose limitation, data minimization, and proportionality. Furthermore, the thesis discusses the right not to be subject to automated decisions based solely on automated processing. As per Turkey, the regulations regarding profiling within the scope of KVKK are evaluated in comparison with the EU acquis. KVKK foresees many limitations and exceptions for data processing via judicial authorities, law enforcement, and prosecutors. The thesis aims to point of legal loopholes within KVKK and emphazises the lack of a separate regulation such as Directive 2016/680. Personal data protection laws foresee many important principles, obligations, and rights. However, these technologies limit fundamental rights and freedoms and must be explicitly regulated by law to be used within criminal procedures. Therefore before evaluating whether a foreseeable norm exists for these technologies or not, the second part of the thesis analyzes their legal status. In this context, preventive measures similar to profiling such as search and physical identification are evaluated. Then, the purposes and basic characteristics of protection measures are explained. Finally, the differences between profiling technologies and preventive measures are pointed out. Furthermore, the thesis questions if profiling technologies can be considered as security measures. As a matter of fact, security measures, like profiling technologies, focus on the danger of the perpetrator and aim to protect society against future crimes. For this purpose, security measures concentrate on rehabilitating the perpetrator and reintegrating them into society. Since they restrict the perpetrator's rights, these measures are limited via foreseeable regulations. The thesis concludes that the profiling technologies contradict the purposes and the rules for security measures. Finally, the evidential nature of the risk scores is evaluated. Foreign jurisdictions come up with incompatible conclusions on their assessment. Moreover, they do not clarify what type of evidence they constitute. For this reason, firstly, the common features of the evidence were discussed, then relevant types of evidence such as witness statements are evaluated. Similarities between personality witnesses and profiling results are drawn. Then risk scores are assessed in light of scientific evidence and expert opinions. Finally, lawfullness of such evidence is questioned. Illegal evidence constitutes an important intersection between personal data protection legislation and criminal procedure rules since the courts must evaluate the compliance with both regulations to make sure that the evidence is legally collected or assessed. Therefore, assessing the legality of risk scores brings together all the principles and rules discussed within the thesis. In conclusion, among all artificial intelligence technologies, profiling technologies are the ones that transform criminal procedures most drastically. Risk groups created via profiling and their assigned scores create a lifetime impact on individuals. These scores do not only lead to the imposition of sanctions against individuals in Europe and the US, but also force people to confront these labels constantly, as they are further shared with institutions such as banks, insurance companies, employers, and immigration administrations. It leads to permanent isolation of so-called risky groups from society. Therefore, at the end of the thesis, a new norm has been proposed concerning the use of profiling, to strengthen the rights and freedoms of individuals and to re-establish the human rights principles within criminal procedures. Les technologies d'intelligence artificielle ont permis la collecte et l'analyse de quantités illimitées de données. Les technologies de profilage effectuent principalement des analyses de données. Ces technologies inférent des traits de caractère généraux des individus à partir de plusieurs bases de données qui révèlent leur classe, leur statut économique et social. Ensuite, ils déterminent si ces caractéristiques présentent un risque pour la société. Leur utilisation dans les procédures pénales transforme les procédures pénales en un outil de lutte contre les personnes dites à risque et menace inévitablement de nombreux droits et libertés. Néanmoins, cette thèse évalue principalement les menaces envers la protection des données personnelles. La thèse évalue les technologies d'analyse des risques, qui sont