المقاصد القرآنية من خلال سورة القصص
Kasas suresi aracılığıyla Kur'an'ın amaçladıkları
- Tez No: 698277
- Danışmanlar: دكتور. YAŞAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Makâsıd ilminin tanımı ve önemiyle birlikte Kasas Süresi'nin ayetleri, nüzul yeri ve zamanı bölümlerine göre incelenmiş, surenin ismi nüzul sırası, nüzul ortamı ve faziletiyle, nüzulünden öncesinde ve sonrasında nazil olan diğer sürelerle ilgisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Firavun'un tebasındaki kölelere yaptığı zulüm ile Allah'ın İsrailoğullarını Firavun'un zulmünden nasıl kurtardığından bahsedilmiştir. Bu süreçte Musa (as)'ın bebekken annesinin onu Firavun'dan kurtarmak için denize bırakması, Musa'nın bir kıptiyi öldürmesi ve bu olaydan sonra Mısır'dan kaçarak Medyen'e gitmesi burada salih bir adamla karşılaşması, sonrasında ailesine ve ülkesine dönerken peygamberlik verilmesi gibi hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Hz. Muhemmed (sav) ile Hz. Musa'nın dine davetleri arasındaki benzerlikler ele alınmıştır. Hz Peygamber ile Müşrikler arasındaki mücadeleler, müşriklerin Hz Peygamber'e inanmama ve onu yalanlamaları gibi hususlarla konu örneklendirilmiştir . Dürdüncü bölümde ise, Müşriklerin Allah'a şirk konusunda öne sürdükleri gerekçeleri bunun üzerine Allah'tan gelen uyarı niteliğindeki ikaz ayetleri ve bu ayetlerin üslubu anlatılmıştır. Konuya Kârun'un kendi kavmine karşı yaptığı zulüm, baskı ve kibrinden dolayı helak oluşu örnek verilerek, Allah'ın Hz Peygamber'in kalbini Müşrikler karşısında mutmain kıldığından ve muzaffer bir şekilde Mekke'ye döndüğünden bahsedilmiştir. Muhakkak ki Allah yardım eden ve destekleyendir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes an introduction, four chapters, a conclusion and results. The first introductory chapter dealt with the science of purposes, its definition and importance, and an analysis of Surat Al-Qasas. Then I talked about the Surah in terms of the number of its verses,“ the place and time of its revelation, its order”, its naming,“ the meaning of its word (Qasas), its types and benefits”. It also showed the virtues of the surah, the atmosphere of its revelation, and the proportionality between Surat Al-Qasas and the Surah before and the one after it,“ and between the beginning and the end of the”Surah. In the second chapter I talked about the oppression of the tyrant Pharaoh against the weak people and how God saved them from the oppression of Pharaoh. Then I dealt with the God's will and how God saved Moses (the infant) from Pharaoh when his mother threw him into the sea. Then I clarified the affliction of Moses by killing the Copt and his emigration from the land of Egypt and he went to the land of Madyan and the story of his meeting with a good man and the return of Moses to his family and country after the completion of the two terms and how God revealed to him the message during his return and the miracles that occurred with him before confronting Pharaoh and his magic. In Chapter Three I talked about the similarities between the call“of the Prophet”, (PBUH)“ and the call of Moses, and the”polytheists of Mecca and their discussion with the Prophet (PBUH) and their lack of belief in his prophet hood, and their following their whims and denial of their messengers, Then I talked about the conditions“ of the People of the Book who”are sincere towards Islam and their sincerity in their worship, so God praised them, so their reward was to give them their reward twice for what they were patient and steadfast and spent in the cause of good. Then I talked about guidance, and he knows who deserves guidance and who deserves temptation, then the polytheists' arguments for not entering Islam and I explained in it about the insignificance of the world and its enjoyment, it is to the demise. In the fourth chapter, I explained the invalidity of the polytheists' arguments and excuses for their polytheism, and how the call from God comes to them in the form of reprimand and bashing. Then I touched upon the singularity of God Almighty and He is the owner of the creation and the command, then I spoke of His oneness and greatness, and He alone manages the matter. Then the verses take us to a new method of reprimanding the polytheists and repeating the call to increase their reprimanding. Then I talked about the tyranny of Qarun and his transgression in his oppression and transcendence over his people, and his persistence in his stubbornness, so his end was his doom. Then comes“ the end of the surah with the good news of the Prophet”, (PBUH) and the stabilization of his heart, and that he will return to Mecca subjugating his enemies, and the divine recommendations come to him, which is the call to God and to act according to his law, for God is his supporter and advocate.