أثر القدوة في بناء الشخصية الإسلامية من خلال شعر حكمت صالح(دراسة أدبية، وصفية، تحليلية)
Hikmet Salih'in şiirleri bağlamında İslami şahsiyet oluşturmada örnekliğin etkisi (Edebî betimsel inceleme)
  1. Tez No: 698276
  2. Yazar: YASEEN ABDULAZEEZ TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: (Hikmet Salih, Şiir Analizi, Örnek İslâmî Şahsiyet, Güzel Ahlâk), (Hikmat saleh, poetry analysis, Islamic Ideal persons, Good morals)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada Iraklı meşhur edebiyatçı Hikmet Salih'in şiirlerindeki karakterler ona ilham olan İslâmî referanslar çerçevesinde tahlil edilmiştir. Hasseten şiirlerindeki karakterlerin özellikleri, geçmişteki etkinliklerinden bahisle günümüzde de örnek olabilecekleri şeklindeki mülâhazalar çerçevesinde şairin zikrettiği pek çok şahsiyetten -tez sınırlarını zorlamamak için- bazılarına işaret edilebilmiştir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte tez ile ilgili temel bilgiler aktarılmış kavramsal açıklamalara yer verilmiştir. İlk bölümde, Hikmet Salih'in biyografisi, modern İslâm şiirindeki etkisi; İkinci bölümde ise, Hz. Peygamber (s.a.s.) başta olmak üzere aşere-i mübeşşerre ile Hz. Hatice, Hz. Aişe ve Hz. Fatıma'nın zikredildiği şiirler tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde Hikmet Salih'in günümüz Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda yaşanan yoksulluk ve fakirliğin esasında İslâmın getirdiği ilkelere göre şekillenen İslâmî şahsiyetlerin örnek alınmasıyla çözümlenebileceği anlayışına dâir şiirleri tahlil edilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmada ulaşılan neticelere işaret edilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher endeavours to analyse poems of the poet Hikmat saleh, which are relatel to the authorized and non authorized.The study aimed at building astrong doctronal Islamic personality with right Islamic concepts as desired by Allah Almighty, and beni fiting from those figures in building the Islamic personality. He urged the sons of the Islamic nation to take the steps of them in order to regain its glory and its honorable historical role.The study confined to the personalities who had a prominent role in the history of Islam and from whom we can take lessons in facing external and internal challenges. Chapter one deals with the curriculum vitae of Hikmat Saleh, the role he played in contemporary poetry,and the effect of Islam in building iIslamic personality. Chapter two highlights the era of the beginning of Islam in the time of the prophet (pbuh), the Rightly-Guided caliphs, and the ten missionaries of paradise, and the house of the prophet. Chapter three tackles the personality of the poor muslim and his suffering during the time of the American blockade on Iraq, the period of Muslim childs upbringing. The researcher concluded that the post portrayed the events that changed the course of the world in the from of poetic pieces. His poems was a historical document of great events. The poet benifited from those ideal persons and their merits which were a source of inspiration for him to enrich his knowledge. They became the lighthouse to be emulated, and he compared the change that Islam brought to the lives of Arabs then and the civilizational collapse that the world is witnessing nowdays. The poet could send signals through his poelry to educators responsible for the educational process to evaluate the behaviour of the Islamic personality. The researcher recommended making benefit from these poems, including them in educational curricula.