Türkiye'de yabancı sermayeli şirket kuruluşu
Establishment of a company with foreign capital in Turkey
  1. Tez No: 698291
  2. Yazar: SELEN ORHON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yabancı sermaye yatırımları, bir ülkeye çeşitli yollarla gelmekte ve niteliklerine göre dış borçlar, doğrudan yatırımlar, dış yardımlar ve portföy yatırımlarını içermektedir. Yabancı sermaye yatırımlarının bir türünü oluşturan doğrudan yabancı sermaye yatırımları aracılığıyla ülkemizde kurulabilecek yabancı sermayeli şirketlerin neler olduğu ve bu şirketlerin kuruluş şekli bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tarihsel gelişimi ve bu konuda Türk hukukunda yer alan yasal düzenlemelerin incelenmesi ile yatırımların ülkemize geliş yollarından biri olan yabancı sermayeli şirketlerin kuruluşunun mevzuat kapsamında aktarılması amaçlanmıştır. Çalışmamı, ülkemize gelecek yabancı sermaye yatırımlarının bir ülkeye geliş nedeninin kar sağlamak olduğu gözetildiğinde, ülkemiz çıkarları ile yabancı sermayeli şirket çıkarlarının bağdaştırılabildiği ve bu konuda doğru politikaların izlenmesiyle yabancı sermayeden ülkemiz yararına ne şekilde fayda sağlanabileceğinin saptanarak bu yönde faaliyet gösterilebildiği ölçüde başarılı olunabileceği düşüncesi yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign capital investments come to a country in various ways including foreign debts, direct investment, foreign aid, and portfolio investments based on their qualifications. The subjects of this study are the foreign-capital companies that can be established in our country through foreign direct investment, which is a type of foreign capital investment, and how these companies are established. The study aims to examine the historical development of foreign direct investments and the legal regulations in Turkish law in this matter and, to demonstrate the establishment of foreign capital companies, which is one of the ways of investment in our country, within the scope of the legislation. Considering that the reason for foreign capital investments choosing our country is to gain profit, my study has been guided by the idea that it is useful to the extent the action for reconciling the interests of our country and foreign companies and, determining how foreign capital can benefit our country by following the right policies in this regard.