German business model 'Mittelstand': an assessment on German-Turkish business relations
Alman işletme modeli 'Mittelstand': Alman-Türk iş ilişkileri üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 448245
  2. Yazar: CEM ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Alman ekonomisi 2008 küresel ekonomik krizinden sonraki çalkantılı durumda bile direncini kanıtladı. Alman ekonomisinin özellikle ihracattaki güçlü duruşu çok sayıda araştırmacı ve gazetecinin ilgisini çekti. Bu sebeple, Almanya'nın küreselleşmenin getirdiği zorluklarla mücadele etmedeki performansı özellikle çalışılmalıdır. Görünüyor ki Alman işletme modelinin öncelikli temsilcileri olan Mittelstand şirketlerinin bu performansta büyük bir rolü vardır. Alman ekonomisinin omurgası olarak adlandırılan bu model son zamanlarda detaylı olarak çalışılmaya başlanmıştır. Merkezi ve Doğu Avrupa ülkeleri, Güney Kore ve Çin, kendi ülkelerinde orta ölçekli şirketlerin gelişebildiği bu işletme ortamını inşa etmeye çalışmışlardır. Küreselleşmeyle birlikte Mittelstand şirketleri kendilerini bu hayli uluslararasılaşmış sisteme uyumlaştırmak için bir dönüşüm süreci yaşamışlardır. Bu çalışmanın temel amacı bu şirketlerin dönüşüm sürecini ve bu sürecin Alman-Türk iş ilişkileri üzerine etkilerini açıklamaktır. Bu amaçla, kültürel ve tarihsel arka plan açıklandıktan sonra, Mittelstand modelinin son birkaç on yıl içinde yaşadığı dönüşüm analiz edilmiştir. Bu analiz ilgili Almanca ve İngilizce kaynaklara dayanmaktadır. Alman Mittelstand şirketlerinin dönüşüm sürecinin Alman-Türk iş ortamına yansımalarını açıklamak için Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı'nın 31.12.2015 tarihi itibariyle Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı şirketler listesi kullanılmıştır. Toplam 6.434 şirket içinden üretim sektörlerinde faaliyet gösteren 4.306 şirket bulunmuştur. Daha sonra 4.306 şirket internet üzerinden taranarak Türkiye'de üretim tesisi bulunan 62 yüzde yüz Alman sermayeli ve aile tarafından yönetilen Alman Mittelstand şirketine ulaşılmıştır. Ek olarak, aracı kuruluşların Alman iş ortamındaki hayati rolüne dikkat çekmek için bir Alman-Türk aracı kuruluşu olan Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
German economy proved its resilience even after the turbulent conditions of the 2008 global economic crisis. Its strong position, particularly in export, attracted attention of numerous researchers and journalists. Thus, Germany's performance in coping with the challenges of globalization needs to be studied particularly. It seems that German business model, represented primarily by the so-called Mittelstand companies has a specific role in this performance. Recently, this model, referred to as the backbone of the German economy, has started to be studied in detail. Central and Eastern European countries, South Korea and China have tried to constitute the same business environment, in which these mid-sized enterprises could flourish. Along with the globalization, Mittelstand companies have also experienced a transformation to adapt themselves to the new highly internationalized business environment. The main aim of this study is to explain the transformation process of these companies as well as its impact on German-Turkish business relations. For this purpose, upon explaining the cultural and historical background, transformation of Mittelstand model throughout the last couple of decades has been analysed. This analysis was based on the relevant literature in German and English. In order to explain the effects of the transformation process of German Mittelstand companies on German-Turkish business environment, the list of partly or fully foreign-owned companies in Turkey as of 31.12.2015 was used, which were listed by Turkish Ministry of Economy. Among a total of 6.434 German companies, 4.306 from manufacturing economy branches were detected. Then 62 fully-owned and family-led German Mittelstand firms, which have manufacturing plants in Turkey were identified by searching each of 4.306 German firms on internet. Additionally, activities of a German-Turkish intermediary organization, German-Turkish Chamber of Commerce and Industry, were reviewed in order to draw attention on the vital role of the intermediary organizations in German business environment.