Hart-Devlin tartışmasında hukuk-ahlâk problematiği: Ceza hukukunun işlevini yeniden düşünmek
The problematique of law and morals in Hart-Devlin debate: Rethinking the function of criminal law
  1. Tez No: 698328
  2. Yazar: İBRAHİM ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, hukuk felsefesinin ve ceza hukukunun en önemli teorik tartışmalarından biri olan ve özünü ahlâksızlığın ceza yasaları aracılığıyla cezalandırılabilip cezalandırılamayacağı sorunu teşkil eden Hart-Devlin tartışmasını inceleyerek, ceza hukukunun işlevine dair yeni bir düşünsel yaklaşımın yollarını araştırmaktır. Bu çerçevede, tartışmanın temel kavramları olan hukuka, ahlâka ve hukuk-ahlâk ilişkisine dair açıklamalarda bulunulduktan sonra, tarafların tartışmada öne sürdükleri temel argümanlar karşılaştırılarak incelenmiş ve tartışma üzerinden ceza hukukunun işlevinin soruşturulmasındaki kritik noktalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ceza hukukunun işlevinin ne olduğuna dair yapılacak bir sorgulamanın ahlâk ve hukuk üzerine düşünmeyi zorunlu kıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın sınırlılığı da göz önünde bulundurularak, ahlâkın tartışmalı alanlarından olan 'değer' ve 'evrensellik' odaklı bir yaklaşım sergilenmiştir. Daha sonra da hukukun yeniden düşünülmesinde bir yöntem olarak, onun ahlâkla olan ilişkisini 'tefrik' suretiyle ortaya koyan bir sınıflandırmaya başvurulması gerektiği kanaatine varılmıştır. Ayrıca hukukun 'düzenleme' ve 'toplumsal kontrol' niteliklerinin 'toplumsal değişim' terimiyle birlikte ele alınmasının da yerinde bir yaklaşım olacağı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the ways of a new intellectual approach to the function of criminal law by examining the Hart-Devlin debate, which is one of the most important theoretical debates of legal philosophy and criminal law, and whose essence is whether immorality can be punished through criminal laws. In this framework, after making explanations on law, morals and the relationship between law and morals, which are the basic concepts of the debate, the main arguments put forward by the parties in the discussion were compared and the critical points in the investigation of the function of criminal law were tried to be determined. It has been concluded that an inquiry about the function of criminal law necessitates thinking on morals and law. In this context, considering the limitations of the study, an evaluation focused on 'value' and 'universality', which are among the controversial areas of morals, has been made. Later, as a method of rethinking the law, it was concluded that an investigation should be resorted to revealing its relationship with morals by 'distinction'. It has also been argued that it would be an appropriate approach to address the 'regulation' and 'social control' characteristics of the law together with the term 'social change'.