İdare hukuku ve kamu yönetimi çerçevesinde sağlık hizmetleri açısından personelin disiplin sorumluluğu
The personnels' disciplinary responsibility in terms of health services within the framework of administrative law and public administration
- Tez No: 698327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Law, Public Administration, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kamu sağlık hizmetlerinde görevli personel, cezai sorumluluk, hukuki sorumluluk, idari sorumluluk ve disiplin sorumluluğu gibi farklı sorumluluk türleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Literatürde yapılan çalışmalar genellikle malpraktis gibi sağlık personelinin disiplin dışındaki sorumluluklarına yönelik olarak yapılmıştır. Sağlık hizmeti sunan personelin disiplin sorumluluğu sağlık hukuku ve sağlık yönetimi disiplinlerinin dışında ayrıca idare hukuku ve kamu yönetimi gibi disiplinleri ilgilendiren bir niteliğe sahiptir. Türkiye'de sağlık hizmetleri genel olarak kamu yönetimi vasıtasıyla sunulmaktadır. Bu çerçevede kamu tarafından sunulan sağlık hizmetleri kamu yönetimi merkez, il ve ilçe teşkilatları içerisinde örgütlenmiştir. Sağlık hizmetinin kendine özgü birtakım özellikleri onu, diğer kamu hizmetlerinden birçok açıdan ayırmasına rağmen disiplin cezalarının uygulanması noktasında diğer kamu görevlileri gibi kamu sağlık personeli de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi durumdadır. Diğer taraftan kamu kurumları dışında görev yapan hekimler ise (oda üyesi olan kamu görevlisi hekimlerle birlikte) Türk Tabipleri Birliği Disiplin Yönetmeliği'nde yer alan hükümler çerçevesinde disiplin sorumluluğu taşımaktadır. Yaşanan Covid-19 salgını sağlık hizmetlerinin kamu ve özel sektör dahil bütünlüğünün önemini ortaya koymuştur. Zira sağlık hizmeti, serbest veya özel sektör aracılığıyla da sunulsa neticede bir kamu hizmetidir ve sorumluluk açısından da bütüncül yaklaşımlarla yeni hukuki düzenlemeler getirilmesi daha doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Personnel working in public health services are faced with different types of responsibility, such as criminal liability, legal liability, administrative responsibility, and disciplinary responsibility. Studies in the literature have generally been conducted on the healthcare personnel's responsibilities, such as malpractice, except for discipline. The healthcare personnel's disciplinary responsibility is related to disciplines such as administrative law and public administration, apart from health law and health management disciplines. The public administration presents health services in Turkey. In this framework, the public administration of health services provided by the public is organized within provincial and district organizations. Although specific characteristics of the health service distinguish it from other public services in many respects, public health personnel, like other public officials, are subject to the State Personnel Law, numbered 657 at the point of applying disciplinary penalties. On the other hand, physicians not working at public institutions (together with public servants who are members of the chamber of doctors) bear disciplinary responsibility within the framework of the provisions of the Turkish Medical Association Disciplinary Regulation. The Covid-19 outbreak has revealed the importance of the integrity of health services, including the public and private sectors. This is because healthcare is a public service, even if it is offered through the private sector, and it would be more appropriate to introduce new legal arrangements with holistic approaches in terms of responsibility.