2010-2019 yılları arasında Türkiye'nin kredi derecelendirme notu değişiminin CDS primi ile etkileşimi
The interaction between Turkey's credit rating change and CDS rating between 2010-2019
- Tez No: 698345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİGE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Finansal piyasaların küreselleşmesi ve bütünleşmesiyle birlikte kredi derecelendirme kavramı da büyük önem kazanmıştır. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkeler için yayınladıkları ülke kredi derecelendirme notları ve görünüm bildirimleri ülkelerin parasal zorunluluklarını zamanında karşılayıp karşılayamayacağını, analiz eden ve sembollerle duyurular yaparak kamuoyunu bilgilendiren uluslararası piyasalarca saygı gören kuruluşlardır. Ülkeler ve yatırımcılar için krediler çok önemli bir yere sahiptir. Ülke ekonomilerinin büyümesi ve yatırımların sağlanması konusunda kredi kullanımının önemi büyüktür. Ancak Kredi verenler tarafından bakıldığında elde ettikleri kazançlara karşı olarak aldıkları risklerden korunmak için bir mekanizmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kredi temerrüt takasını önem kazanmıştır. CDS primi, bir ülkenin riskinin belirlenmesinde ve yabancı yatırımcıların o ülkeye ilişkin riskin değerlendirilmesinde önemli bir işaret olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin kredi derecelendirme notu değişiminin CDS primi ile etkileşimi olay analiz yöntemi, eşleştirilmiş örneklem t-testi ve mann whitney U testi ile tespit edilmiştir. Sonuçlara göre kredi notu yükselişi ve düşüşü CDS primleri üzerinde anlamlı etkiler verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With the financial markets globalizing and integrating, the concept of credit rating has gained significance. International credit rating agencies, with the country credit ratings and outlook notifications they publish for countries, are institutes that analyze whether or not countries are able to fulfill their fiscal responsibilities in time, that inform the public with universal symbols and that are recognized by international markets. In global economies credits have an important place, especially for investors and countries. Particularly at the stage of providing the investments and the growth process of national economies, credit usage has great value. However, from the perspective of the creditors, in return of the yield they are projected to gain, they need security against the risks they undertake. Thus arose the importance of credit default swap. CDS rating is accepted as a major indicator in evaluating nationals risks and assessing the investors' risk perception towards countries. In this study, the interaction of the change in Turkey's credit rating with its CDS rating is analyzed through case analysis, the Paired Sample T-Test and the Mann-Whitney U test. As per the results, it can be said that both the rise and the fall in Turkey's credit rating has an influence on its CDS ratings.