Karanlıktan gelenler
From the darkness
- Tez No: 698346
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Karanlıktan Gelenler adlı yüksek lisans tezi, metropolitan yaşamı süren bir adamın bir pandeminin başlamasıyla doğaya dönüşünü sinema diliyle psikolojik - fantastik türünde anlatan bir kısa film olarak planlanmıştır. Yabancılaşma hikayenin odaklandığı kavram olarak temel alınmıştır. Filmde öne çıkartılmak istenen ana fikir, teknolojinin insan hayatında her geçen gün daha baskın bir hal alması, kişinin özüne yabancılaşması ve doğaya ait olan insanın özünden uzaklaştıkça aslında kendi konfor alanında hapis kalmasıdır. Filmin mesajının izleyiciye doğrudan verilmesiyle birlikte eğretileme yapılarak anlatım güçlendirilme yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
'From The Darkness' master's thesis, planned as a short film that describes metropolitan life of a man's return to nature with the start of a pandemic, in the language of cinema, in the psychological-fantasy genre. the focus of the story is based on the concept of alienation. The first in the film is that technology becomes more dominant in human life, the person becomes more self-centered, and the person who belongs to nature is actually imprisoned in his own comfort zone as he moves away from his essence. With the direct transmission of the message of the film to the audience, the expression was reinforced by metaphor.