Female players & streamers of league of legends' Turkish server and gender based problems they face
League of legends Türkiye serverında oyun oynayan & stream yapan kadınlar ve karşılaştıkları toplumsal cinsiyet temelli sorunlar
  1. Tez No: 698344
  2. Yazar: BURÇAK AYDINLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez League of Legends Türkiye serverında oyun oynayan ve Twitch üzerinden yayın yapan kadın oyuncuların karşılaştıkları cinsiyet temelli ayrımcılıklar üzerine odaklanacaktır. 10 kadın oyuncu & yayıncıyla röportajlar gerçekleştirilerek oyun oynarken veya yayın yaparken cinsiyetleri sebebiyle ayrımcılığa maruz kalıp kalmadıkları, eğer kalıyorlarsa bunların türlerini tanımlamaları ve bu ayrımcılıkla mücadele etmek için geliştirdikleri yöntemleri belirtmeleri istenmiştir. Burada toplanan veri Kathy Charmaz'ın Grounded Theory yorumundan faydalanarak değerlendirilecektir. Katılımcıların oyunculuk geçmişleri paylaşılarak oyun oynamaya nasıl başladıkları, eskiden ne tip oyunlar oynadıkları ve League of Legends'la nasıl tanıştıkları öğrenilecektir. Katılımcıların çoğu Riot Games'in cinsiyetler arası eşitlik ve kapsayıcılık bağlamında gerçekleştirdiği çalışmaları takdir ettiklerini belirtmişler, ancak bunlara rağmen League of Legends Türkiye sunucusunda oyun oynayan kitle içerisinde cinsiyetçilik olduğunu ve bunun sebeplerinin oyunun kendisi olmadığını ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra, cinsiyetçiliğin temelleri ve muhtemel çözümlerine ilişkin katılımcı görüşleri dile getirilecektir. Katılımcıların hepsi ayrı zamanda Twitch yayıncısıdır, bu sayede Twitch izleyici kitlesinde kadın yayıncılara yönelik cinsiyetçi davranışlar olup olmadığı ele alınacaktır. Ayrıca, League of Legends Türkiye sunucusunda oynayan oyuncuların çoğunun EU West sunucusunda da hesabı olduğu dikkat çekmiştir. EU West serverındaki oyun tecrübeleri değerlendirilerek Türkiye sunucusuyla kıyaslanacaktır. Son olarak cinsiyetçilik ve Türk kadınının rekabetçi oyun tecrübesine ilişkin edinilen veri özel bir şekilde paylaşılacaktır. Bu çalışmanın gelecekte aynı alanda gerçekleştirilecek araştırmalara zemin açması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on gender-based issues and discrimination female players face in League of Legends' Turkish server and while stream their games on Twitch. In-depth interviews have been conducted with 10 female players & streamers to see if they face any discrimination due to their gender and if that is the case, to understand the discrimination and harassment they faced while playing or streaming and the methods they developed to cope with these harassments. Data obtained here has be evaluated in accordance with Kathy Charmaz's approach to grounded theory. Furthermore, it has also be taken into consideration whether these harassments have an impact on the way they play the game, i.e., roles they pick in the game. A history of interviewees' gaming experiences has been shared, such as how and when they started playing video games, which types of games they liked in the past and how they started playing League of Legends. All the interviewees agreed to that there is sexism among players of League of Legends' Turkish server, while most interviewees stated that they appreciated Riot Games' work on inclusiveness and gender equality, they also mentioned that the reason behind sexism takes its roots from factors that are deeper than the game itself. In this regard, interviewees' opinions regarding the reasons behind sexist discrimination and possible solutions has been evaluated. All the interviewees are also Twitch streamers, which has enabled the research to have a perspective on whether there is a sexism towards female streamers in Twitch or not. On the other hand, it is noted that most Turkish players of League of Legends also have accounts on EU West server as well, a comparison on their gameplay experience on both EU West and Turkish servers has been made. Finally, a summarised version of the data obtained regarding sexism and Turkish female players' competitive gaming experience has be shared, which will hopefully pave the way for future research on the field to come.