Spor lisesinde okuyan öğrencilerin spora katılım güdülerinin ve kişilik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the personal characteristics and motion of sports participation of students in sports high school
  1. Tez No: 698366
  2. Yazar: EMRAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL TAZEGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, spor lisesinde okuyan öğrencilerin spora katılım güdüleri ve kişilik özelliklerini araştırılmaktır. Çalışmanın evreninin, Siirt ilindeki Şehit Zafer Kılıç Spor Lisesi'nde okuyan 240 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemini ise çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 200 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemi içerisinde yer alan, nedensel karşılaştırma ve bağıntısal araştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Spora Katılım Güdüsü Ölçeği ve Eysenck Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, IBM SPSS Statistics 20 yazılım programı kullanıldı. Verilerin normal dağılıma sahip olduğunu belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Homojenliğini belirlemek için ''Anova-Homogenety of Variance" testi uygulanmış ve verilerin homojen ve normal bir dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir. Bu incelemeden sonra verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, spora katılım güdüsünde cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık görülmezken; kişilik özelliklerinde yalan alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı farklılık görülmüştür p< .05. Aynı zamanda spora katılım güdüsünde yaşa göre takım üyeliği ve beceri gelişiminde anlamlı farklılık görülmüştür p< .05. Anne eğitim durumuna göre yarışma alt boyutunda anlamlı farklılık vardır p < .05. Baba eğitim düzeyinde ve spor yapma yılı değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Kişilik özelliklerine bakıldığında; cinsiyet, yaş, anne eğitimi, baba eğitimi değişkenlerine göre anlamlı farklılık görülmüştür p< .05. Fakat spor yapma yılı değişkeninde anlamlı farklılık görülmemiştir. Diğer taraftan spora katılım güdüsü ile kişilik özellikleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Literatürde çalışma bulgularımızı destekleyen ve tezat olan bulgulara rastlanmıştır ve tartışma bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate sports participation motivations and personality traits of the students studying at Sports High School. The scope of the study consists of 240 students studying at Şehit Zafer Kılıç Sports High School in Siirt. The sample consists of 200 students who voluntarily accepted to participate in the study. In the study, causal comparison and correlational research model included in the quantitative research method were used as methods. As data collection tools, Incentive for Participation in Sports Scale and Eysenck Personality Scale were used. IBM SPSS Statistics 20 software program was used for the analysis of the data which is obtained. The skewness and kurtosis values were examined to determine that the data had a normal distribution.“Anova-Homogenety of Variance”test was applied to determine its homogeneity and it was determined that the data had a homogeneous and normal distribution. After this analysis, independent samples t test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the analysis of the data.