Küresel doğan işletmelerin uluslararasılaşma sürecinde karşılaştıkları zorluklar ve hayatta kalma stratejileri
The challenges faced by born globals in the process of internationalization and their survival strategies
- Tez No: 698367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ACAR ERDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, küresel doğan işletmelerin uluslararasılaşma süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları, bu zorluklar karşısında nasıl hayatta kaldıklarını ve bu süreçte izledikleri stratejileri araştırmaktır. Bu kapsamda, küresel doğan işletme niteliği taşıyan 9 Türk küresel doğan işletme belirlenmiştir. Gerçekleştirilen araştırmada, nitel metodoloji takip edilmiştir. Bu çerçevede, söz konusu olan işletmelerin yönetici ve/veya kurucularıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir ve görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda, söz konusu işletmelerin karşılaştıkları zorluklar; finansal zorluklar, kültürel farklılıklar, network eksikliği, insan sermayesi zorlukları, pazar bilgisi eksikliği, yabancı ülke politikaları hakkında bilgi eksikliği, satış aşamasındaki zorluklar ve bulunulan ülke içerisindeki hükümet politikalarından kaynaklı zorluklar olmak üzere 8 başlık altında toplanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında, küresel doğan işletmelerin karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmek ve hayatta kalabilmek için izledikleri stratejilere ilişkin olarak elde edilen bulgular ise, sektörel bilgi ve iş geliştirme yetkinliklerini arttırmaya yönelik stratejiler, finans kaynağı oluşturma ve sürdürülebilir gelir sağlamaya yönelik stratejiler ve işletme içerisindeki ekibin uzmanlaşmasına yönelik stratejiler olmak üzere 3 başlık altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the challenges faced by born global firms in their internationalization process, how they survive these challenges and the strategies they follow in this process. Within this framework, 9 Turkish born global firms, which have the characteristics of“born global firm”have been determined. In this framework, semi-structured interviews were held with the managers/founders of these firms, and the data obtained from the interviews were evaluated using the content analysis technique. As a result of the findings obtained within the scope of the research, the difficulties faced by the born global firms were grouped under 8 headings. These were, financial difficulties, cultural differences, lack of network, human resources difficulties, lack of market knowledge, lack of knowledge about foreign government's policies, difficulties in selling phase, lack of government policies in the host country. In addition, within the scope of the study, the findings obtained regarding the survival strategies of born global firms were grouped under 3 headings. These were, to increase sectoral knowledge and business development competencies, creating financial resources, and providing sustainable income, specialization of the team members within the firm.