Türkiye'de kamu diplomasi faaliyetleri bakımından kurumsal ve bürokratik yapılanma
Institutional and bureaucratic structuring in terms of public diplomacy activities in Turkey
- Tez No: 698382
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Politika ve bürokrasi bağıntısı geçmişten beri siyaset biliminin yanı sıra kamu yönetimi disiplininin de ana inceleme konularından biri olmuştur. Modernleşme süreciyle beraber“devletler üstü”kuruluşların sayısı artmış ve bu bağlamda konvansiyonel savaşlar azalmıştır. Bunun sonucunda,“kamu diplomasisi”anlayışı modern devletlerde çeşitli araçlarla olgunlaşarak kurumsallaşmıştır. Söz konusu“politika-bürokrasi”ilişkisine“kamu diplomasisi ”kavramı eklemlenmiştir. Bu kurumsallaşmadan Türkiye'de etkilenmiş olsa da dünyaya oranla daha geç sayılabilecek bir zaman diliminde kamu diplomasisi kurumlarını oluşturmuştur. Bu kurumsallaşma sürecinde Türk devlet geleneğinin köklü pratikleri önemli bir role sahiptir. Ancak söz konusu geleneksel pratikler, bazı dönemlerde bu süreci kötü yönde etkilemiş, nihayetinde günümüzde bu ilişkilerin daha fazla sorgulanıyor olması ve söz konusu kamu diplomasisi kurumlarının daha hızlı bir şekilde değişime uğrayarak bürokratikleşmesi bu konuyu çalışmaya değer kılmıştır. Bu çerçevede çalışma; siyaset, kamu diplomasisi ve bürokrasi kuramlarının modernleşmeye bağlı gelişimleriyle, imparatorluk tecrübesine sahip Türkiye'de söz konusu gelişimlerin nasıl şekillendiğinin ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezin temel hipotezi, Türkiye'de bulunan kamu diplomasisi kurumlarının eksikliğinden yola çıkarak Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı yönetimsel dönüşümün bu eksikliğin giderilmesi hususunda önemli bir kilometre taşı olduğu iddiasını içermektedir. Çalışmada“yorumsamacı”bir yaklaşım kullanılmıştır. Bu çerçevede“eleştirel literatür taraması”yöntemi benimsenmiştir. Tezin ana konusunu oluşturan“kamu diplomasisi kurumlarının bürokratikleşmesi”sürecini açıklamada birincil kaynaklar olarak; kamu diplomasisi kurumlarının politikaları, kurum yöneticilerinin beyanatları, devletin yönetim kademesinde sürece yön verenlerin çalışmaları, kamu diplomasisinin bürokratikleşmesini sağlayan hukuki düzenlemeler, söz konusu süreci yönetme iddiasıyla yola çıkan siyasal partilerin tüzükleri ve beyannamelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between politics and bureaucracy has been the main subject of public administration as well as political science disciplines since the past. With the modernization process, the number of“supra-national”unions has increased and accordingly, conventional wars have come to an end. As a result, the understanding of“public diplomacy”has matured and institutionalized using various tools in modern states. Thus, the concept of“public diplomacy”was added to the concepts of the“politics-bureaucracy”relationship. This institutionalization process was adopted later in Turkey compared to the rest of the world, and some public diplomacy institutions were established. In this process, the deep-rooted practices of the Turkish state traditions have played an important role. However, these traditional practices have negatively affected this process in the certain time of periods. The fact that the concept of public diplomacy is used more in the post-Cold War period and accordingly the bureaucratization of public diplomacy institutions compared to the past has made this subject worth to study on. To this end the aim of this study is as follows: The developments of the theories of politics, public diplomacy, and bureaucracy due to the modernization and how these developments are shaped within the framework of historical mentality in Turkey, which has an imperial past, will be revealed. In this context, the main hypothesis of this study includes the claim that the administrative transformation that Turkey has experienced in recent years is an important milestone in eliminating this deficiency, based on the lack of public diplomacy institutions in Turkey. An“interpretive”approach was used in the study. In this context, the method of“critical literature review”was adopted. As a primary source to explaining the process of“bureaucratization of public diplomacy institutions,”which is the main subject of the study; the policies of public diplomacy institutions, the statements of the directors of the institutions, the works of those who direct the process at the government's management level, the legal regulations that ensure the bureaucratization of public diplomacy, and the statutes and declarations of the political parties that claim to manage the process, was used.