Çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşamış erişkin bireylerin benlik saygısı, kişiler arası ilişki tarzları ve baş etme becerilerinin incelenmesi
Investigation of sefl esteem, interpersonal relationship styles and coping skills of adult individuals who have lost their father due to death in childhood
  1. Tez No: 698383
  2. Yazar: HANDE KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşamış 20-35 yaş arası erişkin bireylerin benlik saygısı, kişiler arası ilişki tarzları ve baş etme becerilerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan 0-11 yaş arasında baba kaybı yaşayan ve yaşamayanlar olarak iki grup oluşturmaktadır. Katılımcılara İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel bir danışmanlık merkezinde görev alan, çocukluk döneminde baba kaybı yaşamış bir psikolog ile başlanmış, ardından iletişime geçilen bu kişi aracılığıyla ikinci kişilere, onların da yardımıyla üçüncü kişilere ulaşılmış ve böylelikle zincirleme bir biçimde sürdürülmüş olan araştırma sonucunda veri doygunluğuna ulaşıldığı anda (baba kaybı yaşamış 40 kişiden oluşan ve araştırma grubunu oluşturan yetişkin bireyler ve baba kaybı yaşamamış 40 kişiden oluşan kontrol grubu ile birlikte 20-35 yaş arası toplam 80 kişi) veri toplama aşaması tamamlanmıştır. Her bir katılımcıya Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri, çalışma grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup halinde toplanmış olup SPSS-22 paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlerden önce Kolmogorov-Smirnov testi kullanılarak araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu sebeple araştırma verileri parametrik testler kapsamında analiz edilmiştir. Çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşayan erişkin bireylerin doyurucu ilişki tarzları, eğitim durumu kapsamında kıyaslandığında lise mezunu bireylerden daha yüksek puan alan üniversite ve üzerinde öğrenim kurumlarından mezun bireyler lehine anlamlı düzeyde bir farklılaşma belirlenmiştir. Çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşayan erişkin bireylerin baş etme becerileri, cinsiyet kapsamında kıyaslandığında erkek bireylerden daha yüksek puan alan kadın bireyler lehine anlamlı düzeyde bir farklılaşma belirlenmiştir. Araştırmaya katılan erişkinlerin benlik saygısı düzeyleri, çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşama durumuna dayalı kıyaslandığında babasını kaybetmeyen bireyler lehine anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenmiştir. Ek olarak, araştırmaya katılan erişkinlerin doyurucu ilişki tarzları, çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşama durumuna dayalı kıyaslandığında babasını kaybetmeyen bireyler lehine anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenmiştir. araştırmaya katılan erişkinlerin baş etme becerileri, çocukluk döneminde ölüme bağlı baba kaybı yaşama durumuna dayalı kıyaslandığında gruplar arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the self-esteem, interpersonal relationship styles and coping skills of adults between the ages of 20 and 35 who have lost their father due to death during childhood. The sample of the study consists of two groups: 0-11 years old, who live in Istanbul, and who do not experience a father loss. The participants were started with a psychologist who had lost his father in childhood, working in a private counseling center in Istanbul, then, through this person, the second people were reached, with the help of the second person, third parties were reached and the data collection phase was completed as soon as the data saturation was reached as a result of the research that was carried out in a chain manner. Socio-Demographic Features and Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Interpersonal Relationship Scale, and Coping Attitude Scale were applied to each participant. The research data were collected in two groups, the study group and the control group, and analyzed with the SPSS-22 program. Before the analyzes, it was determined that the research data showed normal distribution by using Kolmogorov-Smirnov test. For this reason, research data were analyzed within the scope of parametric tests. Comparing the satisfying relationship styles of adults with a father's loss during childhood, a significant difference has been determined in favor of individuals graduating from universities and higher education institutions than high school graduates. When the coping skills of adults, who have lost father in childhood, are compared within the scope of gender, a significant difference has been determined in favor of female individuals who score higher than male individuals. When the self-esteem levels of the adults participating in the study were compared based on the death of the father due to death in childhood, a significant difference was determined in favor of individuals who did not lose their father. In addition, when the satisfactory relationship styles of the adults participating in the study were compared based on the death of the father due to death in childhood, a significant difference was determined in favor of individuals who did not lose their father. When the coping skills of the adults participating in the study were compared based on the death of the father due to death in childhood, no significant difference was detected between the groups.