Milliyetçi cephe hükümetleri dönemi içtimai, siyasi ve iktisadi olayların hutbeye yansıması; devletin minberden seslenişi
Reflection of social, political and economic events in the period nationalist front goverments; state's address from the pulpit
- Tez No: 698402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Tarih, Religion, Political Science, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
31 Mart 1975 tarihinde Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin bir araya gelmesi ile oluşan ''Milliyetçi Cephe'' süreç içerisinde akamete uğramış olsa da 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'ne kadar Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten siyasi cephe durumundadır. Milliyetçi Cephe'yi teşkil eden siyasi partiler, politik çıkarlar çerçevesinde her ne kadar bir araya gelmiş olsalar da zaman zaman görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1968 yılından itibaren düzenli bir şekilde yayımlanmakta olan Cuma hutbeleri hazırlanırken devletin içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve içtimaı durum belirleyici olmaktadır. Milliyetçi Cephe Hükümetleri de Diyanet uhdesinde hazırlanan hutbelerin; ikna etme, yönlendirme, önleme, eğitim gibi çeşitli fonksiyonlarından zaman zaman yararlanmıştır. Bu sayede siyasi iktidar, halk ile olan iletişim sorununu belli ölçüde gidermiş ayrıca toplumda oluşturmak istediği imaja manevi bir görünüm vererek daha makul ve muteber gösterme olanağını da elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Milliyetçi Cephe'' which emerged when the National Salvation Party, the Republican Confidence Party and the Nationalist Action came together on March 31st 1975 was the political front which ruled the country until the 15th september military coup, despite comming to an occasional naught during this period. Although the political parties constituting the Nationalist Front came together within the framework of political interests, they were in conflict from time to time. While preparing the Friday sermons, which have been regularly published by the Directorate of Religious Affairs since 1968, the economic, political and social situation of the state is decisive. Nationalist Front Governments also has occasionally benefited from the various functions of the sermons prepared under the responsibility of Diyanet such as persuasion, guidance, prevention, and education.In this way, the political power has eliminated the communication problem with the public to a certain extent and by giving a spriatual appearance to the image it wants to create in the society has gained the opportunity to appear more reasonable and valid, as well.