Modernleşme deneyiminin sonuçları ve Demokrat Parti politikalarının Türk modernleşmesi üzerindeki etkileri
Results of the modernization experience and the effects of Democrate Party policies on Turkish modernization
- Tez No: 698401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM BERKER BANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye'de modernleşme süreci Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde başlayıp, Türkiye Cumhuriyeti ile devamlılık göstermiştir. Cumhuriyet döneminde modernleşme kavramı Kemalizm olarak yeniden tanımlanmıştır. Çok partili hayata geçiş ve 1950'de tek parti iktidarının sonlanması ile yeni bir dönem başlamıştır. Demokrat Parti iktidarında bazı Kemalist ilkeler yeniden yorumlanarak uygulamaya alınmıştır. Demokrat Parti'nin iktidarda kaldığı on yılda ortaya koyduğu politikalar, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra askeri cunta ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından karşı devrim iddiasıyla itham edilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin modernleşme serüveni ve Demokrat Parti iktidarının politikaları Kemalizm üst başlığı üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı Kemalist ilkeleri referans alarak Demokrat Parti politikalarının Türk modernleşmesine katkılarını ortaya koymak ve“karşı devrim”iddiasını bu bakış açısıyla tartışmaya açmaktır. Bu bağlamda çalışma oluşturulurken nitel araştırma desenlerinden tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde modernleşme kavramı, Türkiye'de modernleşme süreci ve Kemalizm ideolojisi açıklanmıştır. İkinci bölümde çok partili hayata geçiş sürecinin ayrıntılarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Demokrat Parti'nin uyguladığı politikalar, Kemalist ilkeler dikkate alınarak“karşı devrim”iddialarına açıklık getirecek şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen politikaların karşı devrim iddiası için yeterli temelden yoksun olduğu ve bu iddiaların iktidar gücünden mahrum kalan grupların yeniden siyasal güç elde etme çabasının bir ürünü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of modernization in Turkey that began in the last period of the Ottoman Empire has shown continuity in the Republic of Turkey. The concept of modernization has been redefined as Kemalizm during the Republic period. A new era has begun with the end of single-party rule in 1950 and the transition to a multi-party system. During the Democrat Party rulership, some Kemalist principles were put into practice by being reinterpreted. The policies put by the Democrat Party during its ten years of power were accused of counter-revolution allegetions by the military junta and the Republican People's Party after the military coup on May 27, 1960. In this study, the modernization process of Turkey and policies of Democrat Party rulership were examined through the concept of Kemalizm. The main purpose of the study is to reveal the contributions of Democrat Party policies to Turkish modernization by taking Kemalist principles as a reference, and to open the argument of“counter-revolution”from this perspective. In this context, the historical research method, one of the qualitative research designs, was used. In the first part of the study, the notion of modernization, the modernization process in Turkey and the Kemalism ideology are defined and explained. The second part gives details about the transition to multi-party system. In the third part, the policies implemented by the Democratic Party are examined in a way to clarify the“counter-revolution”claims by taking Kemalist principles into consideration. It is clearly understood that within the scope of the study the examined policies lacked sufficient basis for the counter-revolution claim and that these claims were a product of the efforts of the groups deprived of power to regain political power.