Proton pompa inhibitörü kullanan hastaların bu ilaçlar hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of their knowledge and attitudes about these drugs and health literacy of patients using proton pump inhibitor
- Tez No: 698414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Proton pompa inhibitörü kullanan hastaların bu ilaçlar hakkındaki bilgi düzeyini ve tutumları ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 172 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 01.02.2021 – 01.05.2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür incelenerek hazırlanmış 17 soruluk bir anket ve Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %69,8'i kadın, 30,2'si erkek olup yaş ortalamaları 48,14±12,78'dir (min:18, maks:79). Katılımcıların %92,5'inin hekim kontrolünde PPİ kullanmaya başladıkları ve %50,6'sının 12 aydan daha uzun süreli PPİ kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between the level of knowledge and attitudes of patients using proton pump inhibitors about these drugs and their health literacy. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional descriptive study. 172 individuals who applied to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Gastroenterology outpatient clinic were included in the study. The research data were collected between 01.02.2021 and 01.05.2021. A 17-question survey prepared by examining the literature and the Adult Health Literacy Scale were used as data collection tools. Results: 69.8% of the participants included in the study are female, and 30.2% are male, and their average age is 48.14±12.78 (min:18, max:79). It was determined that 92.5% of the participants started using PPIs under the control of a physician, and 50.6% of them used PPIs for more than 12 months.