İskemik inme proflaksisinde asetil salisilik asit (ASA) kullanan hastada ek olarak proton pompa inhibitörü (PPI) verilmesi tedavi etkisini azaltır mı?
Do proton pump inhibitors (PPI) use with acetyl salicylic acid (ASA) reduce the effect in stroke patients proflaksi ?
- Tez No: 330035
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR DORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnme tüm dünyada koroner kalp hastalığı ve kanserin ardından üçüncü sıklıkta ölüm nedenidir. İnmenin önlenmesinde hipertansiyon, diabet, hiperkolesterolemi, sigara gibi risk faktörleriyle mücadelenin yanısıra profilaktik ilaç tedaviside çok önemli yer tutmaktadır. İskemik inme proflaksisinde en yaygın kullanılan ve etkinliği ispatlanmış olan antiagregan ilaçlar asetil salisilik asit (ASA) ve klopidogreldir. ASA sıklıkla GIS yan etkileri nedeniyle PPI?leri ile birlikte kullanılırlar. Bu çalışmada iskemik inme profilaksisinde ASA ile birlikte lansoprazol kullanımı ASA?nın antiagregan etkinliğini azaltıp azaltmadığının saptanması amaçlandı. Yalnız ASA ve ASA ile beraber 30 mg lansoprazol kullanan hastalarda antiagregan etkinlik empedens agregometri yöntemi ile değerlendirildi. Yüz doksan dokuz inme/GİA nedeniyle 100 mg ASA kullanmakta olan hasta başlangıçta aspirin direnci varlığı için tarandı ve 57 hasta direnç nedeniyle çalışmadan çıkartıldı. Yüzkırkiki hastadan 75 hastaya dispeptik yakınmalar nedeniyle 30 mg lansoprazol başlandı. Her iki grup hastanın ASA direnci için kanları alınıp analiz edildi. İki grup arasında ASA etkinliği açısından fark saptanmadı. ASA direnci saptanan hastalarda doz artışı ile direnç rakamsal değeri düşük olan hastaların doz artışı sonrası direncinin kırıldığı gözlendi. Bu çalışma 100 mg ASA ile birlikte 30 mg lansoprazol kullanımının erken dönem antiagregan etkinlikte azalmaya neden olmadığı ve ASA direnci rakamsal değeri düşük olan hastaların doz artışından fayda görebileceğini göstermiştir. Ancak direnç saptanan hasta sayısının azlığı nedeniyle bu sonucun geniş gruplarda tekrarlanması güvenilirliği artıracaktır. Çalışma hastalarının antiagregan kullanım süreleri bir yıldan kısa süreli olduğundan kronik dönemde zamanla gelişen geç etkilerin saptanması için uzun süreli çalışmalar gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Stroke is the third most common cause of deaths in all the world after coronary heart disease and cancer. Fighting with risk factors as hypertension, diabetes, hypercholesterolemia, smoking is important to avoid stroke. In addition to these prophylactic drug therapy has a important role. Acetyl salicylic acid (ASA) and clopidogrel (antiplatelet) are the most widely used and proven effectiveness drugs for prophylaxis of ischemic stroke. ASA commonly used with PPIs because of its adverse effects on gastro-intestinal tract. In this study our purpose was to determine whether the usage of lansoprazole with ASA decreases the antiaggregant efficiency of ASA or not. Antiplatelet activity evaluated with impedance aggregometer method in patients use just ASA and patients use ASA with 30 mg lansoprazole. Hundred ninety-nine patients who are using 100 mg ASA because of stroke/transient ischemic attack checked for aspirin resistance and 57 patients excluded from the study because of aspirin resistance. 75 of 142 patients had dyspeptic complaints and they started to use 30 mg lansoprazole because of it. Blood samples were taken from both groups and analyzed for ASA resistance. Resistance was broken after dose increment in patients who have low resistance. In present study it shown using 30 mg lansoprazole with 100 mg ASA not caused reduction in antiaggregant activity and patients have low resistance can benefit by dose increment. Nevertheless, repetition in larger groups will increase the reliability of this results because of the low number of resistance in our study. On the other hand, in present study the duration of using antiaggregant were shorter than one year. Because of that, long-term studies are needed to determine late effects