Türkiye'nin enerji dönüşümü: Türkiye'nin enerji kaynaklarının enerjide dışa bağımlılık karşısında etkin kullanımı
Turkey's energy transformation: Utilizing Turkey's energy resources effectively against external dependance in energy
  1. Tez No: 698444
  2. Yazar: GÜNEY YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye artan enerji ihtiyacının büyük bir kısmını ithal enerji ile karşılamakta ve bu husus Türkiye'nin iç ve dış politikasına olumsuz etki etmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin enerji güvenliğini sağlamak ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak buna bağlı olarak da Türkiye'nin uluslararası arenada daha etkin stratejiler izleyebilmesi amacıyla Türkiye'nin enerji gücünü irdelemektedir. Bu amaçla, yenilenebilir enerji, enerji çeşitliliği, enerji güvenliği gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tez enerji dönüşümü sürecinde bulunan Türkiye'nin fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarını veriler ışığında ortaya koyarken Türkiye'deki enerji kaynaklarının genel görünümünü de incelemektedir. Türkiye'nin enerji çeşitliliğini ve enerji verimliliğini arttırabilmesi, enerjide dışa bağımlılığını azaltabilmesi için Türkiye'nin enerji potansiyelini kullanımının yanı sıra bölgesel enerji merkezi olabilmesi amacıyla da izlemesi gereken enerji politikalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey meets a large part of its increasing energy need with imported energy and this issue negatively affects Turkey's domestic and foreign policy. This study examines the energy power of Turkey in order to ensure Turkey's energy security and reduce its dependence on foreign energy. Thereby, Turkey can follow more effective strategies in the international arena. For this purpose, keywords such as renewable energy, energy diversity, energy security have been defined. This thesis reveals the fossil and renewable energy resources of Turkey in the process of energy transformation. For the purpose of increasing its energy diversity and energy efficiency and reducing its dependency on foreign energy, besides, for becoming a regional energy center, the strategies that Turkey must has and Turkey's energy potential are mentioned.