Investigation of COVID-19 anxiety and social media addiction in adults in terms of socio demographic characteristics
Yetişkinlerde COVID-19 kaygı ve sosyal medya bağımlılığının sosyo demografik özellikler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 698443
  2. Yazar: GİZEM TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya üzerinde artan internet ulaşılabilirliği ve ihtiyacı sosyal medya kullanım düzeylerini etkilemekte olup COVID-19 hastalık sürecinin toplumlarda zorunlu eve kapanma ve izolasyon sürecini de getirmesiyle sosyal medya kullanım süreçlerinde de etkileşimler olmuştur. Sosyal medya, Internet'in bilgisayarlar,cep telefonları,tabletler gibi iletişim araçları ile zaman,mekan gibi sınırlamaları da ortadan kaldırmakta ve pek çok alanda günden güne büyüyen bir yapı halini almıştır.Ayrıca gündemi şekillendirebilen,ülkenin yönetimsel yapısında ve toplumda etkilere yol açabilen etki alanı ile büyümesi durdurulamayan bir güç haline gelmiştir. vi Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış olan ve dünya genelinde pandemiye dönüşerek tüm dünyada sağlık başta olmak üzere,sosyal,kültürel,eğitim alanlarında pek çok alanı kesintiye uğratarak kaygı yaratan bu hastalığın pek çok bireyde fiziksel rahatsızlık dışında psikolojik olarak da oldukça büyük etkileri olmuştur.Bireylerin kaygı derecelerinin alışkanlıklarına etkisi de bulunmakta olup bu kaygıyı tetikleyen toplumsal gelen bilgi akışları,haberler,gazeteler,sosyal medya ve medya araçları gibi unsurlar da bulunmaktadır.Dünya internet ile birlikte bir dönüşüm sürecine girmiştir.Bu süreç iletişim teknolojilerinin de etkisiyle ortaya çıkan çok yönlü bir dönüşümdür. Bu çalışma pandemi sürecinin etkilerini içeren yeni bir döneme ışık tutması ve literatürde yeterli araştırma bulunmaması sebebiyle ilgili alanda veri sağlaması açısından önem taşımaktadır. Çalışma sonucunda Katılımcıların“Koronavirüs Kaygı Ölçeği”ve“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”toplam skorları arasında pozitif, zayıf-orta seviyede, istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur. Sosyodemografik açıdan incelendiğinde katılımcıların cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, eğitim durumu, meslek grubu, çocuk sahibi olma durumu ve yaşama ortamı bilgisine göre“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”toplam skorları karşılaştırıldığında; tüm karşılaştırmalarda grupların arasında istatistiksel anlamlı farklar bulunmuştur.Yine aynı sosyodemografik özellikler üzerinden ''Koronavirüs Kaygı Ölçeği''toplam puanları karşılaştırıldığında sadece cinsiyet faktörünün istatistiksel anlamlı fark oluşturduğu ve kadınların erkeklerden daha yüksek kaygı toplam puanlarına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.Elde edilen tüm sonuçların ve yapılan analizlerin bu alanda daha fazla literatürde bilgi sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing internet accessibility affects the levels of social media usage around the world. In addition, the COVID-19 disease has brought about compulsory lockdowns and isolation in societies, and this has also affected social media usage time. Social media has eliminated the constraints of the internet such as time and place via communication tools such as computers, mobile phones, tablets, and it has become a phenomenon that grows day by day in many areas. In addition, it has gained unstoppable power thanks to its sphere of influence that can shape the agenda and have an impact on a country's administrative structure and society. iv Having emerged in Wuhan, China and turned into a global pandemic, this disease caused anxiety by disrupting many areas including health, social life, culture and education all over the world, and also led to physical and psychological distress in many individuals. Individuals' anxiety levels also have an effect on their habits, and there are elements such as information flows, news, newspapers, social media and media tools that trigger this anxiety. The world has been going through a transformation process due to the internet. This is a multifaceted transformation that occurs with the effect of communication technologies. This study is of significance in that it sheds light on this new era in which the effects of the pandemic process are explicit and fills a gap in the relevant literature by providing meaningful data. As a result of the study, a positive, weak-moderate, statistically significant correlation was found between the total scores the participants obtained from the“Coronavirus Anxiety Scale”and the“Bergen Social Media Addiction Scale”. As for the participants' socio-demographic background, when the total scores of“Bergen Social Media Addiction Scale”were compared according to the participants' gender, age group, marital status, educational status, occupational group, whether they have children, and their living environment, statistically significant differences were discovered between the groups in all analyses. When the total scores obtained from“Coronavirus Anxiety Scale”were compared based on the same sociodemographic characteristics, it was concluded that gender was the only factor causing a statistically significant difference, and females had higher total anxiety scores than males. It is aimed that all results obtained will contribute to the relevant literature.