Estimation of stator resistance of induction motor using innovation based adaptive extended kalman filter
Yenilik temelli uyarlanabilir genişletilmiş kalman filtresi kullanılarak asenkron motorun stator direnci kestirimi
- Tez No: 698473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BOSTANCI, PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Asenkron motorlar düşük maliyet ve düşük bakım ihtiyaçlarından dolayı endüstride oldukça yaygın kullanılırlar. Asenkron motoru etkin bir şekilde kullanabilmek için son yıllarda vektör kontrol kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde vektör kontrol ile kontrol edilen asenkron motorun performansını etkileyen yazılımsal ve donanımsal parametreler simülasyonlar ve deneylerle incelenecektir. PI kontrolör tasarımı, eksen ayırma, DC-link kompanzasyonu ve stator direnç tahmini Simulink'te gerçekleştirilmiş ve simüle edilmiş ardından deneysel bir kurulumda doğrulanmıştır. Hız sensörü kullanmak sisteme fazladan maliyet getirir, bu sebepten dolayı asenkron motorlar sensörsüz vektör kontrolü ile yaygın olarak sürülür. Sensörsüz vektör kontrolünde rotor akı pozisyonunun doğru tahmin edilebilmesi için genelde motorun voltaj modeli kullanılır, akı pozisyonunun doğru tahmin edilebilmesi için stator direncinin doğru bilinmesi önemlidir. Stator direncinin ölçümü için yenilik temelli uyarlanabilir genişletilmiş Kalman filtresi gerçek zamanlı ortamda kullanılıp deneyler yapılmıştır. Deney düzeneği, Simulink kodlayıcı tarafından programlanan Dspace DS1104 tarafından kontrol edilir. Önerilen algoritmalar önce Simulink'te gerçeklendi ve test edildi; simülasyon ortamında doğrulama yapıldıktan sonra, algoritmalar Dspace DS1104'e gömüldü ve deneyler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the industry, induction motors are widely utilized due to their low cost and low maintenance requirements. To get better performance from the motor, vector control (FOC) is introduced in the last decades. In this thesis, the software and hardware parameters that affect the performance of the vector-controlled induction motor will be investigated by simulations and experiments. PI controller design, axis decoupling, dc-link compensation and stator resistor estimation are implemented and simulated in Simulink then verified in an experimental setup. Having an extra sensor to sense the rotor speed brings an additional cost to the system; thus, sensorless vector control is widely used to control induction motors. Sensorless vector control generally uses the induction motor's voltage model to estimate the rotor flux; to accurately estimate the flux, the information of stator resistance value is crucial. An Innovation based adaptive extended Kalman filter model is implemented in the real-time environment to estimate the stator resistance of the motor. The experimental setup is controlled by DSPACE DS1104, which is programmed by the Simulink coder. The proposed algorithms are implemented and tested in Simulink first; after verification in the simulation environment, the algorithm is embedded into Dspace DS1104, and experiments are conducted.