Deprem sonrası prefabrike geçici konutlar için mimari tasarım amaç sisteminin belirlenmesi
Determination of architectural design objective system for prefabricated temporary houses after earthquake
- Tez No: 698474
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemiz, jeolojik ve topoğrafik yapısından kaynaklanan sebeplerden dolayı, ciddi boyutlarda kayıplara sebep olan afetler ile sık karşılaşan ülkelerden biridir. Afetlerin neden olduğu sosyal ve ekonomik sonuçların yanı sıra, afet sonrası geçici barınma sistemlerinin, hala tam olarak eksiksiz bir şekilde yapılamaması ve birtakım kriterlerin günümüz şartlarında nasıl olması gerektiği gibi bilgi eksikliklerden dolayı bu tez çalışmasının konusu ortaya çıkmıştır. Son 60 yıl içinde meydana gelen afetlerin verdiği zarar istatistikleri göz önüne aldığımızda, ortaya çıkan zararın %62'sinin depremlerden kaynaklandığı gözlenmektedir. Afetten hemen sonra birçok konutun yıkılması veya ağır hasar alması, afetzedelere en kısa sürede yeniden barınak sağlanması mecburiyetini ortaya çıkarmaktadır. Bu yaklaşım sonucunda afet sonrası yetkililerin önceden belirlendiği yer ve konum üzerinde acil barınma ihtiyacının giderilmesi, daha önce hazırlanan afet öncesi plan ile ülke kaynaklarının verimli kullanılması ve hızlı bir çözüm için sürdürülebilir barınma sisteminin önceden tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu problemin çözümü olarak, pratik bir şekilde taşınan, kolay kurulan, çevre ve iklime uyumlu, yaşanılabilir acil konut tasarımının, ilk olarak altalt amaç kriterlerinin belirlenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, afetzedelerin afet sonrası kullanımı için kurulan geçici barınma ünitelerinin kriterlerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the countries that frequently encounter natural disasters that cause great loss of life and property due to reasons arising from its geological and topographic structure. In addition to the social and economic consequences caused by disasters, the subject of this thesis has emerged as a result of the fact that post-disaster temporary shelter systems are still not fully constructed and the deficiencies about how certain criteria should be in today's conditions. Considering the damage statistics of natural disasters in the last sixty years, it is observed that 62% of the resulting damages are caused by earthquakes. The demolition or severe damage of many houses immediately after the disaster has revealed the necessity of providing shelter for the disaster victims quickly. As a result of this approach, it is necessary to meet the need for emergency shelter on the predetermined place and location by the authorized personnel after the disaster, to use the country's resources efficiently and for a quick solution with the pre-disaster plan prepared before, and to design a sustainable shelter system in advance. As a solution to this problem, it is revealed that the sub-sub-objective criteria of the design of a livable emergency shelter, which can be carried and installed in a practical way, suitable for environmental and climatic conditions, must be determined first. In this context, the aim of this master's dissertation is to determine the criteria for temporary accommodation units established for the post-disaster use of disaster victims.