Nano partiküler malzemelerin uçucu kül mineral katkılı çimento bazlı harçların reolojik özellikleri üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of nano particle materials on the rheological properties of cement-based grouts incorporated with fly ash as mineral additive
  1. Tez No: 698491
  2. Yazar: SAMET MÜFİT BOZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez kapsamında çeşitli ilave oranlarında (%0.0, %0.3, %0.6, %0.9, %1.2 ve %1.5) 4 farklı nano partiküller malzemenin (n-SiO2, n-TiO2, n-ZnO ve n-Al2O3) farklı ikame oranlarında (%0-kontrol numune, %5, %10, %15, %20, %25 ve %30) uçucu kül (UK) mineral katkılı çimento esaslı harçların reolojik, akışkanlık ve stabilite özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir ve bu etkilerin permeasyon enjeksiyon uygulamalarında küresel ve radyal akış modellerine göre enjeksiyon basınçlarını nasıl değiştirdiği araştırılmıştır. UK katkısız harç karışımlarında %0,6 oranına kadar n-ZnO miktarındaki artış plastik viskozite değerlerini diğer tüm nano malzemelere kıyasla en düşük değerlere indirmiştir. Bu orandan sonraki katkı oranlarında ise plastik viskozite değerlerini artırmaya başlamış ve %0,9 oranından sonraki karışımlarda n-Al2O3 ve n-TiO2 katkılarına kıyasla daha büyük plastik viskozite değerleri almaya başlamıştır. Dolayısı ile çimento esaslı harçlarda akışkanlığın artırılmasını kontrol etmek amacıyla, n-ZnO malzemenin katkı malzemesi olarak kullanılmasında bu nano malzemenin %0,6 oranına kadar UK katkısız kullanılması bu çalışmada kullanılmış tüm nano malzemelere kıyasla en elverişli katkı malzemesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of four different types of Nano Particular Materials (n-SiO2, n-TiO2, n-ZnO and n-Al2O3) additions at different amounts (%0.0, %0.3, %0.6, %0.9, %1.2 and %1.5) on rheological, workability and stability of cement-based grouts incorporated with fly ash as mineral additive were investigated. And more, it was also investigated how these changes affected the permeation grout injection pressure based on spherical and radial flow models. The increase of n-ZnO addition up to %0,6 percent at all grout mixes without fly ash made the plastic viscosity values decrease to the lowest level comparing with the others nano materials. After n-ZnO addition passed this ratio it started to make the plastic viscosity values increase. And then, it started to have higher plastic viscosity values than n-Al2O3 and n-TiO2 addition after %0,9 addition ratios. Therefore, the usage of n-ZnO as additive to the cement-based grouts by 0.6% contribution without using any fly ash as mineral additive were considered as the best condition comparing with the other nano materials because of providing the control based on increase of fluidity.