Fen bilimleri öğretmen adaylarının Evrim Teorisi ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Analysis of the opinions of science teachers on Theory of Evolution
  1. Tez No: 698490
  2. Yazar: KEZİBAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Evrim teorisi biyolojinin deneysel gerçeklerini, biyolojik çeşitliliği açıklayan fennin doğasını ve bilimin sistematiğini en iyi şekilde kullanan teorilerden biridir. Fen Bilimleri öğretmen adaylarının Evrim Teorisinin sistematiği ve Evrim Teorisi ile ilgili görüşlerinin alınması bilimin doğası ve sistematiğini anlamaları açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı Fen Bilimleri Öğretmen adaylarının Evrim Teorisi ile ilgili görüşlerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma; Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği (1. 2. 3. 4. sınıflarda) öğrenim gören 300 öğretmen adayı ile yapılmıştır. Öğretmen adaylarının Evrim Teorisi hakkındaki görüşlerini derinlemesine belirlemek için araştırmada araştırma yöntemi olarak karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada Fen Bilimleri öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemek üzere (Nadelson, & Southerland, 2012) tarafından geliştirilen Öğrenci Evrim Kabul Envanteri 'ÖEK-E' uzman görüşlerinin ışığında, Türkçe'ye çevrilerek kullanılmıştır. Kullanılan ÖEK-E; beşli likert tipinden oluşan büyük evrim (19 soru), küçük evrim(14 soru) ve insan evrimi(16 soru) olmak üzere toplam 49 soruluk bir ankettir. ÖEK-E'nin güvenirliği 0.92 ve Croncbach Alfa değeri 0.94 verilmiştir. Ancak araştırmada anket uygulanmadan önce tekrar yapılan güvenirlik çalışması sonucunda ÖEK-E Cronbach Alfa değeri 0,81 olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda ikinci sınıfta bulunan Fen Bilimleri Öğretmen Adayları'nın ÖEK-E'ye verdikleri cevapların evrim teorisini kabullenmeye daha yakın olduğu görülmektedir. Araştırmanın alt boyutları olan (makro-evrim) büyük evrim, (mikro-evrim) küçük evrim ve insan evrimi (insan-evrimi) sonuçları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmada 20 Fen Bilimleri Öğretmen Adayları ile Evrim Teorisi hakkında yüz yüze görüşmeler yapılarak onların bu konudaki görüşleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlar frekans ve yüzde olarak gösterilmiştir. Yapılan analizler sonucunda 2.
Özet (Çeviri)
The theory of evolution is one of the theories that makes the best use of the experimental facts of biology, the nature of science that explains biological diversity, and the systematics of science. Taking the views of prospective science teachers about the systematics of the Theory of Evolution and the Theory of Evolution itself is important in terms of understanding the nature and systematics of science. For this reason, the aim of this research is to examine the opinions of pre-service science teachers about the Theory of Evolution. The research was carried out with 300 teacher candidates studying in Erzurum Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education, Department of Mathematics and Science education, Science Education (1st, 2nd, 3rd and 4th grades). The mixed method was used as a research method in the research in order to determine the views of prospective teachers about the Theory of Evolution in depth. In the study, the Student Evolution Admission Inventory 'I-SEA', which was developed by (Nadelson, & Southerland, 2012) to determine the views of pre-service science teachers, was translated into Turkish and used in the light of expert opinions. The I-SEA used is a five-point Likert-type questionnaire with a total of 49 questions, including major evolution (19 questions), minor evolution (14 questions), and human evolution (16 questions). The reliability of I-SEA was 0.92 and the Croncbach-alpha value was 0.94. However, the Cronbach Alpha value was found to be 0.81 as a result of the reliability study performed again before the questionnaire was applied in this research. As a result of the research, it is seen that the answers given by the second year Science Teacher Candidates to I-SEA are closer to accepting the theory of evolution. The sub-dimensions (macro-evolution) major evolution, (micro-evolution) minor evolution and human evolution results were analyzed separately. In addition, face-to-face interviews were conducted with 20 Science Teacher Candidates and their views on the Theory of Evolution were taken. Obtained results were shown as frequency and percentage.