Bir termoelektrik soğutucunun tasarımı, sayısal ve deneysel analizi
Design of a thermoelectric refrigerator, numerical and experimental analysis
  1. Tez No: 698492
  2. Yazar: SERHAT SAYDAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Termoelektrik, güç girdisi verildiğinde sıcaklık farkı oluşturan veya sıcaklık girdisi ile güç elde edilebilen sistemlerdir. Bu tez kapsamında, bir termoelektrik modülün tasarlanan bir soğutucuda kullanımı irdelenerek deneysel ve sayısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez kapsamında tasarımı ve üretimi gerçekleştirilen soğutucunun ölçüm ve kontrol sistemleri tez kapsamında gerçekleştirilmiştir. Soğutucunun ilk olarak toplam ısı kayıp katsayısı deneysel olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen PWM algoritması ile sistem %100, %95, %90, %85, %80, %75, %70, %65, %60 ve %55 oranlarında gerilim ile çalıştırılarak soğutma deneyleri gerçekleştirilerek soğutma yükleri ve sistemin soğutma etki katsayısı (COP) değerleri saptanmıştır. Sistemin çalışma sıcaklığının 12°C olarak sağlanabilmesi için PID algoritması oluşturularak sonuçlar aktarılarak irdelenmiştir. Sayısal analizler (HAD) gerçekleştirilerek soğutucu içerisindeki sıcaklık dağılımları incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda yeterli soğutma gücüne sahip termoelektrik modüllerin kullanıldığı soğutucuların ticari olarak üretime uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric is system that create a temperature difference when power input is given or power can be obtained with temperature input. Within the scope of this thesis, a cooler was designed by operating the thermoelectric module as a cooler, the analysis and experiments of this cooler were carried out. The measurement and control systems of the cooler, which was designed and produced within the scope of this thesis. First, the total heat loss coefficient of the cooler was determined experimentally. With the implemented PWM algorithm, the system is operated with voltages of 100%, 95%, 90%, 85%, 80%, 75%, 70%, 65%, 60% and 55%, and cooling experiments are performed, and the cooling loads and the coefficient of performance (COP) of the system values were determined. In order to ensure the operating temperature of the system as 12°C, the PID algorithm was created and the results were analyzed by transferring them. computational fluid dynamics (CFD) were performed and the temperature distributions in the cooler were examined. As a result of this study, it is seen that the coolers using thermoelectric modules with sufficient cooling power are suitable for commercial production.