Gelişmekte olan ülkelere ait MSCI endeksleri ile ABD piyasa endeksi arasında ki çapraz korelasyonların DCC-GARCH ve Wavelet yardımı ile analizi
Analysis of cross-correlations between MSCI indices of developing countries and us market index with DCC-GARCH and Wavelet analysis
  1. Tez No: 698519
  2. Yazar: BUKET TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İŞCANOĞLU ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Gelişmekte Olan Ülkelere ait MSCI Endeksleri ile Amerika Piyasa Endeksi Arasındaki Çapraz Korelasyonların DCC-GARCH ve Wavelet Analizi ile İncelenmesi adlı bu tez DCC-GARCH yöntemi ve Wavelet analizi yardımı ile MSCI Yükselen Piyasalar Endeksine dahil ülkelere ait MSCI Endeksleri ile Amerika Piyasa Endeksi arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez de bu amaçla, Amerika piyasa endeksi, S&P500 ve gelişmekte olan 17 ülkeye ait MSCI endeksleri, 01.01.2013-01.01.2019 yılları arasında dikkate alınmış ve frekans olarak günlük veriler ele alınmıştır. Çalışmada, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş bir piyasa olarak ele alınan Amerika arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, gelişmekte olan ülkeler ile Amerika arasında ki dinamik yapı DCC-GARCH yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci bölümde, gelişmekte olan ülkeler ile Amerika arasındaki ilişki Wavelet Analizi yardımı ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılmakta olan DCC-GARCH analizine göre, gelişmekte olan ülkeler ile Amerika piyasa endeksi S&P500 arasında zamana bağlı olarak değişen dinamik koşullu korelasyon olduğu gözlemlenmektedir. Çalışmanın bir diğer aşaması olan Wavelet Analizine göre, Wavelet varyans analizinde elde edilen sonuçlar, en yüksek oynaklığın Yunanistan'da, en düşük oynaklığın ise Kore'de olduğunu göstermektedir. Wavelet çapraz korelasyon analizine göre, kısa dönemde ilişkinin simetrik, önemli ve güçlü olduğu, uzun dönemde ise zayıf çapraz korelasyonların olduğu, ilişkinin negatif ve önemli olmadığı gözlemlenmiştir. Wavelet analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre, Hurst katsayısı bütün serilerin durağan olmadığını ve uzun hafıza gösterdiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, called Analysis of Cross-Correlations Between MSC Indices of Developing Countries and US Market Index with DCC-GARCH and Wavelet Analysis, aims to investigate the relationships between MSC Indices of Developing Countries and US Market Index by using the DCC-GARCH method and wavelet analysis. In this thesis, periof from 01.01.2008 to 25.10.2018 are covered and MSCI indices of 17 countries and S&P500 index of US are considered. The study examines the relationship between developing countries and US market, which is considered as a developed market. In the first part of the study, the dynamic structure between developing countries and US market are analyzed by using DCC-GARCH. In the second part, the relationship between developing countries and US market are investigated by Wavelet Analysis. The results of the DCC-GARCH analysis show that the relationships between developing countries and US market are dynamic. According to Wavelet Analysis, as a second part of the study, wavelet variance shows that the highest market volatility belongs to Greece and the lowest to Korea. According to wavelet cross correlations, it is observed that the cross correlations are symmetrical, important and strong in the short term, and they are weaker, non-negative and insignificant in the long term. According to the regression estimates of wavelet analysis, Hurst exponent of variances indicate that variances are not stationary and show long memory.