Suggested regulations to generalize green supply chain practices in medical supply chain
Tıbbi tedarik zinciri içerisinde yeşil tedarik zinciri uygulamalarını yaygınlaştıracak düzenleme önerileri
- Tez No: 698534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN İNCEKARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Sağlık Yönetimi, Economics, Energy, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
İnsanoğlu endüstrileşme sayesinde hayatını kolaylaştırırken aslında çevreye büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu zararları önlemenin ve çevre sorunlarını azaltmanın tek yolu tüm sektörlerde yeşil uygulama kullanımı yaygınlaştırmaktır. Doğal afetler, çevre kirliliği kaynaklı hastalıklar ve tükenmekte olan doğal kaynaklar gösteriyor ki tüm Dünya'da yeşil uygulamalara olan ihtiyaç artık göz ardı edilemeyecek bir seviyeye ulaşmıştır. İnsan sağlığını korumaya çalışan tıbbi tedarik zinciri bu konuda en zayıf olan sektörlerden biridir. Bu sebeple sektörün yeşil uygulamalara geçiş ihtiyacı acil bir durum haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı tıbbi tedarik zincirinde yeşil uygulamaları yaygınlaştıracak devlet teşviki ve kanun önerileri sunmaktır. Ayrıca önerilerin sektördeki karşılığını gösterebilmek için anket veri yöntemi ile sektör çalışanlarının tutumları incelenmiş ve Spearmen korelasyon analizi aracılığıyla bu tutumlar arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Sonuçların gösterdiği üzere tıbbi tedarik zinciri çalışanları yeşil uygulamaları büyük ölçüde desteklemektedirler. Bu sebeple öneriler hayata geçtiği taktirde başarılı olmaları beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
While human beings make their life easier thanks to industrialization, they actually cause excessive harm to the environment. The only way to prevent these damages and reduce environmental problems is to promote the use of green practices in all sectors. Natural disasters, diseases caused by environmental pollution and depleting natural resources show that the need for green practices all over the world has reached a level that cannot be ignored. The medical supply chain, which tries to protect human health, is one of the weakest sectors in this regard. For this reason, the need for the sector to transition to green practices has become an urgent situation. The aim of this study is to provide government incentives and legislative proposals to promote green practices in the medical supply chain. In addition, in order to show the response of the suggestions in the sector, the attitudes of the sector employees were examined with the survey data method and the relationships between these attitudes was examined through the Spearmen correlation analysis. As the results show, medical supply chain workers strongly support green practices. For this reason, if the recommendations are implemented, they are expected to be successful.