Impact and quasi-static bending behaviors of sandwich composite materials
Sandviç kompozit malzemelerin darbe ve yarı-statik eğilme davranışları
- Tez No: 698565
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU, DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR, PROF. DR. KUTLAY SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kompozit malzemeler, iki veya daha fazla malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan ve malzemelerin kendisinden üstün olan malzemelerdir Kompozit malzemeler yapılarına göre matris malzemesi ve takviye malzemesi olarak ikiye ayrılır. Termoset matrisler, sertleştiriye göre kompozit malzemenin mekanik yapısını da değiştirir. Bu nedenle termosetler, yüksek mukavemetleri nedeniyle havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, vakum destekli reçine infüzyon yöntemi (VARIM) ile sandviç kompozit üretilmiştir. İmalatta 10 mm kalınlığında PVC çekirdek malzeme ve 190 g/m2 alan yoğunluğunda S2 cam kumaş kullanılmıştır. Her bir yüzey tabakası malzemesi için dört, beş ve altı katman olmak üzere üç farklı katman sayısında S2 cam kumaşları kullanılmıştır. İlk olarak, düz ve yarım küre burun olmak üzere iki farklı burun tipi ve 80 J, 100 J ve 120 J darbe enerjileri ile üç farklı katman sayısı, 8, 10 ve 12 katman için darbe testleri gerçekleştirilmiştir. Darbe testleri, CEAST 9350 Fractovis Plus darbe test cihazı ile test edilmiştir. Testler sonrasında temas kuvveti-zaman ve enerji-zaman grafikleri ile darbe davranışları incelenmiştir. Darbe testi sonrasında numunelerin hasar fotoğrafları şekillerde verilmiştir. Daha sonra, hem düz hem de yarım küre uç girişleri ve zımba kesme testi fikstürü ile Universal Shimadzu Test makinesi kullanılarak sandviç kompozite yarı statik kesme testi uygulandı. Testler, beş farklı hızda, üç farklı katmanda, 8, 10 ve 12 katmanda ve her test için üç tekrarda gerçekleştirilir. Deneyler sonrasında kuvvet-sehim diyagramları çizilmiş ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca numunelerin Yarı Statik hasar fotoğrafları görsel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are materials that are formed by the combination of two or more materials and are superior to the materials themselves. Composite materials are divided into two as matrix material and reinforcement material according to their structures. Thermoset matrices also change the mechanical structure of the composite material according to the hardener. Therefore, thermosets are widely used in aerospace industry due to their high strength. In this study, sandwich composite was produced by vacuum assisted resin infusion method (VARIM). In the manufacturing, PVC core material with thickness of 10 mm and S2 glass fabric with areal density of 190 g/m2 were used. For each face sheet material, S2 glass fabrics were used in three different layer numbers, four, five and six layers. First, impact tests were carried out with two different nose types as flat and hemispherical nose and impact energies of 80 J, 100 J and 120 J for three different layer numbers, 8, 10 and 12 layers. Impact tests were tested with the CEAST 9350 Fractovis Plus impact tester. After the tests, impact behaviors were examined by means of contact force-time and energy-time graphics. After the impact test, the damage photos of the samples are given in the figures. Then quasi-static punch shear test was applied to sandwich composite by using the Universal Shimadzu Test machine with both penetrators of flat and hemispherical noses and punch shear test fixture. The tests are performed at five different crosshead speeds, in three different layers, 8, 10 and 12 layers, and in three repeats for each test. After the experiments, force-deflection diagrams were drawn and results were compared with each other. In addition, quasi-static damage photos of the samples were visually examined