Poliüretan köpük dolgulu sandviç kompozit yapıların mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the mechanical behavior of polyurethane foam filled sandwich composite structures
- Tez No: 935522
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kompozitler, mukavemetin önemli olduğu uygulamalarda kullanılmakta olup, aynı zamanda malzemeye dışarıdan gelen darbelerin enerjisini emme işlevini de yerine getirmektedir. Bu sebeple birçok çalışmada kompozit malzemelerin mukavemetleri absorbe yetenekleri, çeşitli mekanik özelliklerini, çekirdek kalınlığındaki değişimin bu özelliklere etkileri incelenmiştir. Mekanik özelliklerinden darbe enerjisi emme özelliği oldukça iyi olan kompozitlerden biri de sandviç kompozitlerdir. Bu çalışma kapsamında, yüzey katmanı PVC köpük, çekirdek malzemesi poliüretan köpük olan sandviç yapılı numuneler üretilmiştir. Toplam kalınlığı 25 mm fakat çekirdek kalınlığı farklı olan, poliüretan köpük dolgulu kompozit malzemelerin yarı statik delinme, basma ve eğilme davranışı incelenmiştir. Karşılaştırma yapmak için 25 mm kalınlığında düz PVC köpük ile de kompozit oluşturularak benzer testler gerçekleştirilmiştir. Yüzey levha malzemesi olarak 1 mm kalınlığında cam elyaflı epoksi levhalar kullanılmış olup, kompozit malzemeler vakum infüzyon yöntemiyle üretilmiştir. Kompozit yapının yüzey plakalarının kenar uzunluğu 500 mm olan kareler halinde kesilmiştir. Alt ve üst plakanın arasına boşluk kalmayacak şekilde poliüretan köpükle doldurulmuş ve güçlü yapıştırıcı ile sandviç yapı oluşturulmuştur. Sandviç yapı 24 saat kuruduktan sonra motorlu testere kullanılarak yapılacak deneye göre çeşitli boyutlarda kesilmiş, Shimadzu marka cihaz kullanılarak testler gerçekleştirilmiştir. Yarı statik delinme deneyinde sandviç yapıların çekirdek kalınlığı arttıkça enerji emiliminin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca basma ve üç nokta eğilme deneyleri ile kuvvet, enerji, deformasyon, zamana bağlı değişimler çeşitli grafikler oluşturularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composites are used in applications where strength is important, and they also function to absorb the energy of external impacts to the material. For this reason, in many studies, strength, absorption ability, various mechanical properties of composite materials and the effects of change in core thickness on these properties have been examined. One of the composites with very good mechanical properties and impact energy absorption properties is sandwich composites. Within the scope of this study, sandwich structured samples with a surface layer of PVC foam and a core material of polyurethane foam were produced. Quasi-static puncture, compression and bending behavior of polyurethane foam-filled composite materials with a total thickness of 25 mm but different core thickness was examined. For comparison, similar tests were carried out by creating a composite with 25 mm thick flat PVC foam. 1 mm thick glass fiber epoxy sheets were used as the surface sheet material, and the composite materials were produced by the vacuum infusion method. The surface plates of the composite were cut into squares with a side length of 500 mm. It was filled with polyurethane foam so that there was no gap between the bottom and top plate, and a sandwich structure was created with strong adhesive. After the composite structure dried for 24 hours, it was cut into various sizes according to the experiment to be carried out using a chainsaw, and tests were carried out with a Shimadzu brand device. In the quasi-static puncture experiment, it was observed that sandwich structures absorbed more energy as the core thickness increased. In addition, compression and three-point bending tests and force, energy, deformation, and time-dependent changes were evaluated by creating various graphs.