Language teacher immunity among English Language Preparatory Program instructors and its impact on teacher attrition
İngilizce Hazırlık Okulu öğretim görevlilerinin yabancı dil öğretmen bağışıklığı ve bunun öğretmenlerin meslek hayatından uzaklaşması üzerindeki etkisi
- Tez No: 698576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın ana amacı İstanbul'daki Türk üniversitelerinde çalışan İngilizce Hazırlık Okulu öğretim görevlilerinin yabancı dil öğretmen bağışıklığını – (üretken ve üretken olmayan) ve öğretmenlerin meslekten uzaklaşmaları arasında fark olup olmadığını incelemektir. Ek olarak, İngilizce Hazırlık Okulu öğretim görevlilerinin demografik özelliklerinin bu bağışıklık türleri arasında bir fark olup olmadığı ile birlikte bağışıklık türleri ve meslekten uzaklaşma arasında bir ilgileşim olup olmadığını incelemiştir. Son olarak, öğretim görevlilerinin bu iki bağışıklık türü ve öğretmenlerin meslekten uzaklaşmasıyla ilgili algıları bu çalışmanın nitel verilerini oluşturmuştur. Nicel veriler 84 İngilizce Hazırlık Okulu öğretim görevlisine uygulanan iki ölçek, Dil Öğretmeni Bağışıklık Ölçeği ve Öğretmen Mesleki Kayıp Ölçeği aracılığıyla toplanırken, nitel veriler 16 gönüllü öğretim görevlisi tarafından yazılan yansıtıcı metinlerden alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, İngilizce Hazırlık Okulu öğretim görevlilerinin yabancı dil öğretmen bağışıklığı türleri ve meslekten uzaklaşma oranları arasında önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Ek olarak, yabancı dil öğretmen bağışıklığı ve bazı bağımlı değişkenler arasında önemli bir fark bulunmuştur. Yabancı dil öğretmen bağışıklığı ve meslekten uzaklaşma arasında negatif yönde ve normal düzeyde bir ilgileşim bulunmuştur. Öğretim görevlilerinin büyük çoğunluğu üretken olmayan bağışıklık geliştiren öğretim görevlilerin mesleklerine devam etmemesi gerektiğine inanmışlardır. Sonuçlar ışığında, yabancı dil öğretmen bağışıklığının güçlendirilmesi ve meslekten uzaklaşmanın azalmasına yönelik pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the language teacher immunity, namely, productive and maladaptive, of English Language Preparatory Program instructors working in Turkish universities in Istanbul and the difference between language teacher immunity and teacher attrition. Additionally, the study examined if any difference exists between the ELPP instructors' immunity types and their demographic information as well as exploring if any correlation exists between language teacher immunity and teacher attrition. Finally, the perceptions of instructors regarding the two immunity types and teacher attrition constructed the qualitative findings of this study. The quantitative data were obtained through Language Teacher Immunity Questionnaire (Hiver, 2017) and Teacher Attrition Questionnaire (Butler, 2014) administered to 84 ELPP instructors, while the qualitative data came from reflections written by 16 volunteer instructors. The study's findings indicated a difference between the language teacher immunity types of the ELPP instructors and their teacher attrition scores. Furthermore, a significant difference was found between language teacher immunity types and some of the dependent variables. A negative and moderate correlation was found between language teacher immunity and teacher attrition. Finally, a great majority of instructors believed that instructors who have developed maladaptive immunity should not continue the profession. Based on the findings, some pedagogical implications and recommendations were provided to foster language teacher immunity and reduce teacher attrition.