The relationship between language teachers' foreign language teaching enjoyment and language teacher immunity
Dil öğretmenlerinin yabancı dil öğretiminden keyif alma vedil öğretmeni bağışıklığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 1005705
  2. Yazar: VAHAP SÜMER ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ SOLHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Karma yöntemli bu çalışma, açıklayıcı ardışık bir tasarım kullanarak, Türkiye'deki yükseköğretim bağlamında İngilizce yabancı dil öğretim görevlilerinin (EFL) yabancı dil öğretim keyfi (FLTE) ve dil öğretmeni bağışıklığı (LTI) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmanın ilk aşamasına üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarında ders veren 482 Türk EFL öğretim görevlisi katılmıştır. Ayrıca 13 Türk EFL öğretim görevlisiyle yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Nicel verileri toplamak için Dil Öğretmeni Bağışıklık Ölçeği ve Yabancı Dil Öğretim Keyfi Ölçeği kullanılmıştır. Ana değişkenlerin bileşenleri arasındaki olası ilişkileri ve farklılıkları araştırmak için çeşitli istatistiksel analizler yürütülmüştür. Yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak bir dizi regresyon ve path analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, FLTE ve LTI arasında ve bu iki yapının farklı yönleri arasında çeşitli istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler ve karşılıklı öngörücü etkiler ortaya koymuştur. Genel olarak, FLTE' nin üç bileşeni, EFL öğretim görevlileri arasında bağışıklığın çeşitli yönleriyle daha yüksek düzeyde korelasyon göstermiştir. Bu çalışma, Türkiye genelindeki üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarında görev yapan Türk EFL öğretim görevlilerinin mevcut duygusal ve mesleki yönelimlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study, employing an explanatory sequential design, aimed to investigate the relationship between English as a foreign language (EFL) instructors' foreign language teaching enjoyment (FLTE) and language teacher immunity (LTI) in the context of tertiary education in Türkiye. The study involved 482 Turkish EFL instructors teaching at English preparatory programs of universities for the first phase of the study. A semi-structured interview was also conducted with 13 Turkish EFL instructors. Language Teacher Immunity Scale and Foreign Language Teaching Enjoyment Scale were utilized to gather quantitative data. Several statistical analyses were conducted to explore the possible associations and differences between and across the components of the main variables. A series of regression and path analysis were performed using structural equation modeling. The results revealed various statistically significant relationships and reciprocal predictive impacts between FLTE and LTI as well as between the different facets of these two constructs. Overall, three components of FLTE demonstrated higher levels of correlation with various aspects of immunity among EFL instructors. This study sheds insights into the current emotional and professional orientations of Turkish EFL instructors in the English preparatory contexts of the universities across Türkiye.