CFD analysis of an underwater target emulator and jammer
Sualtı sahte hedef ve sinyal karıştırıcıların had analizleri
- Tez No: 698582
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, PROF. DR. SITKI KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sualtı sahte hedef ve sinyal karıştırıcılar torpido karşı önlemlerinin en önemlilerinden biridir. Bu çalışmada, sualtı sahte hedef ve sinyal karıştırıcı tasarımı esnasında yapılan HAD analizleri ve deney sonuçları sunulmuştur. Had analizlerinin sonuçları kullanılarak dikey hız gereksinimlerini karşılayan ve en yüksek kullanılabilir kütleyi sağlayan kanat konfigürasyonu seçilmiştir. Ayrıca, aldatıcı cihaz denizaltıdan fırlatıldıktan sonra denizaltının pervanesinden etkilenmemesi için katetmesi gereken minimum mesafe analizle belirlenmiştir. Isıl analizlerde aldatıcı cihaz gövdesi içerisindeki sıcaklık dağılımı incelenmiştir. Isıl analiz sonuçlarından, elektronik kartların sıcaklığının aldatıcı cihazın gövde malzemesinden önemli miktarda etkilenmediği gözlemlenmiştir. Deneyler kanatçık boyutunu, transduser kapağı kütlesini ve transduser kapağı geometrisini belirlemek için yapılmıştır. Deneylerle maksimum yatay menzili ve maksimum dengeyi sağlayan en iyi tasarım belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Underwater target emulators and jammers are among the most important torpedo countermeasures. In this study, CFD analyses and results of the experiments conducted during the design of an underwater target emulator and jammer are presented. Using the results of the CFD analyses, a wing configuration that satisfies the vertical velocity requirements and provides the highest allowable mass is selected. Also, an analysis is performed to determine the minimum target distance required for the decoy to move when it is launched from a submarine in order not to be affected by the suction of the propeller of the submarine. In thermal analyses, temperature distribution in the decoy body is examined. As a result of thermal analysis, it is observed that, temperature values of the electronic cards do not change significantly with the material of the decoy body. Experiments are performed to determine fin size, mass of the transducer cover and geometry of the transducer cover. With the experiments, best design that provides maximum horizontal range and maximum balance is determined.