Public health regulations and their justification within the GATT and WTO framework
Kamu sağlığı düzenlemeleri ve bunların GATT ve DTÖ çerçevesinde meşruiyeti
- Tez No: 698586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ N. PINAR ARTIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı, GATT 1994 Anlaşması ve DTÖ kapsamındaki bazı anlaşmaların kamu sağlığı ile alakalı olan meşrulaştırma hükümlerini tespit etmek ve detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kamu sağlığının tanımını, kamu sağlığına ilişkin uluslararası anlaşmaları, kısa olarak DTÖ'nün tarihsel arka planını ve disiplinlerini ve uluslararası ticaret ile kamu sağlığının korunması arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. İkinci bölüm GATT 1994 Anlaşmasının temel hükümlerini, yani Madde I altında en çok kayrılan ülke prensibini, Madde III altında ulusal muamele prensibini ve Madde XI altında miktar sınırlamaları hükmünü ve bunların istisna hükümleri ile bazı kamu sağlığı önlemleriyle olan spesifik ilişkilerini incelemektedir. Üçüncü bölüm altı farklı DTÖ anlaşmasını ve onların kamu sağlığının korunması ve GATT Anlaşması'nın istisna hükümleri ile ilişkisini incelemektedir. Son bölüm GATT 1994 Anlaşması'nın XX. Maddesi altındaki genel istisna hükmünü ve XXI. Maddesindeki güvenlik istisnası hükmünü, kamu sağlığının korunması odağında derinlemesine incelemektedir. Son bölüm ayrıca GATT 1994 Anlaşması Madde XX bağlamında bazı hukuki değişiklik önerilerini de değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to establish and thoroughly analyze the justification clauses of the GATT 1994 and certain other covered agreements of the WTO, which are relevant to the protection of public health. This thesis consisted of four main chapters. The first chapter presents the definition of public health, international agreements pertinent to public health and environmental health, a brief historical background of the WTO and its disciplines, and the relationship between international trade and the protection of public health. The second chapter explores the fundamental provisions of the GATT, namely the MFN treatment provision under Article I of the GATT 1994, the national treatment provision under Article III of the GATT 1994, and the quantitative restrictions provision under Article XI of the GATT 1994, and their specific relationship with exception clauses and certain public health issues. The third chapter analyzes six different WTO agreements and their relationship with the protection of public health and the justification clauses of the GATT 1994. The final chapter thoroughly analyzes the general exception clause under Article XX of the GATT 1994 and the national security exception clause under Article XXI of the GATT 1994 with a specific focus on protecting public health. The final chapter also assesses specific legal change proposals with regards to Article XX.