Ocak 2017- Aralık 2019 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Kliniğinde yatarak kemoterapi alan nötropenik ateşli hastalarda bakteriyel enfeksiyonların geriye dönük tek merkezli incelenmesi'' retrospektif gözlemsel çalışma.
'Single-centered review of bacterial infections in patients with neutropenic fever who received chemotherapy in hematology clinic of Ege University Hospital between January 2017- December 2019'
  1. Tez No: 698601
  2. Yazar: BORA CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hücrelerin, vücut içerisinde kontrol dışında çoğalması ve bölünmesi sonucunda çevresel ve genetik etmenler dolayısıyla kanser hastalığı oluşmaktadır. Bununla birlikte kanser hastalığının pek çok türü bulunmaktadır. Bu çalışmada hematoloji kapsamında yer alan kanser türleri ve bu kanser türlerinin tedavisi dolayısıyla gelişen nötropenik ateş durumu incelenmektedir. Hematolojik maligniteye sahip hastalara uygulanan kemoterapinin etkisi dolayısıyla kemoterapi sürecinde ve kemoterapi sonrasında hastalarda nötropenik ateş durumu oluşmaktadır. Nötropenik ateş, günümüzde kemoterapi dolayısıyla gelişen, en sık görülen ve en ciddi komplikasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda febril nötropeni ile ilişkili mortalite oranları oldukça yüksek durumdadır. Bu nedenle nötropenik ateş ve atak durumlarında sürecin oldukça hassasiyetle yönetilmesi gerekmektedir. Nötropenik ateş durumunda süreci daha iyi yönetebilmek ve hastanın risk grubunu öngörebilmek amacıyla çeşitli risk skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu skorlama sistemlerinden en yaygın kullanılanlar ise MASCC ve CISNE risk skorlama sistemleri olmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamınca hematolojik maligniteler ve kapsamında yer alan türlerden bahsedilmiştir. Daha sonrasında hematolojik malignite tedavisi olan kemoterapi sonucunda gelişen nötropenik ateş durumundan bahsedilmiştir. Bununla birlikte nötropenik ateş tanılama yöntemlerinden ve nötropenik ateşli hastaların risk değerlendirmelerinden bahsedilmiştir. Daha sonrasında febril nötropeni hastalarına uygulanan ampirik tedavi geniş spektrumlu tedaviler ile birlikte acil tedavilerden, tedavi modikasyonlarından, tedavi sürecini etkileyen durumlardan ve olumsuz sonlanımlardan bahsedilmiştir. Son olarak konuyla ilgili literatür çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the uncontrolled proliferation and division of cells in the body, cancer disease occurs due to environmental and genetic factors. However, there are many types of cancer disease. In this study, cancer types within the scope of hematology and neutropenic fever due to the treatment of these cancer types are examined. Neutropenic fever occurs in patients during and after chemotherapy due to the effect of chemotherapy applied to patients with hematological malignancies. Neutropenic fever is currently the most common and serious disease that develops due to chemotherapy. In this context, mortality rates associated with febrile neutropenia are quite high. For this reason, the process should be managed very precisely in cases of neutropenic fever and attack. Various risk scoring systems have been developed in order to better manage the process and predict the risk group of the patient in case of neutropenic fever. The most commonly used of these scoring systems are MASCC and CISNE risk scoring systems. In this context, the hematological malignancies and the species within the scope of the study were mentioned. Later, neutropenic fever that developed as a result of chemotherapy, which is a treatment for hematological malignancy, was mentioned. However, neutropenic fever diagnosis methods and risk assessments of patients with neutropenic fever were mentioned. Afterwards, empirical treatment applied to patients with febrile neutropenia, emergency treatments, treatment modifications, conditions affecting the treatment process and negative outcomes were mentioned. Finally, literature studies on the subject are examined.