Deneysel subaraknoid kanama oluşturulmuş ratlarda propolis etkeni caffeic acid phenethyl ester'in serebral vazospazm ve erken beyin hasarı üzerine etkisi
The impact of propolis factor caffeic acid phenethyl-ester on the cerebral vasospasm and early brain damage in the experimentally induced subarachnoid hemorrhage on rats
- Tez No: 698605
- Danışmanlar: UZMAN EMRAH AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Subaraknoid kanama sonrasında oluşan erken beyin hasarı ve serebral vazospazm, SAK sonrası gelişen morbitide ve mortalitenin en önde gelen nedenleridir. Hem erken beyin hasarı hem de vazospazm henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Erken beyin hasarı ve vazospazmda CAPE'nin etkinliğini araştırmak amacıyla planlanan çalışmamızda hipokampal hücre hasarı ve vazospazm modeli olarak sisterna magnaya otojen kan enjeksiyonu modeli kullanıldı. Ratlar önce üç gruba ayrıldı. Grup-1; (n=6 rat) kontrol grubu, Grup-2; (n=8 rat) subaraknoid kanama grubu(sisterna mangaya otojen kan enjeksiyonu yoluyla subaraknoid kanama oluşturulan), Grup-3; (n=7 rat) subaraknoid kanama + CAPE grubu (sisterna mangaya otojen kan enjeksiyonu yoluyla subaraknoid kanama oluşturulan+intraperitoneal 10mg/kg/gün intraperitoneal CAPE verilen grup). Erken beyin hasarının ve vazospazmın gözlendiği 72.saatin sonunda çalışma sonlandırıldı. Rat beyinleri sağlam olarak çıkarılıp rat hipokampüsünden geçen ve baziller arterden alınan kesitler ışık mikroskobisinde incelendi. Hipokampüsün CA-1 ve CA-2 bölgesinde erken beyin hasarının oluşmadığı gözlendi. CA-3 bölgesinin histopatolojik incelenmesi sonrası iskemik hücre sayıları ve toplam hücre sayıları ışık mikroskobu kullanılarak sayıldı ve baziller arter damar duvar kalınlıklarının morfometrik ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analizde, CA-3 bölgesi için iskemik nöron hasarı katsayısı karşılaştırmalarında grup-1 ve grup-2 (p=0,0019), grup-2 ve grup-3 (p=0,0011), grup-1 ve grup-3 (p=0,0184) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Vazospazmın göstergesi olarak alınan baziller arter duvar kalınlığı ortalamaları arasında gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç olarak; CAPE'nin ratta yapılan SAK modelinde erken beyin hasarını engelleyici etkisi olduğu ve vazospazmı azaltmada olumlu etkisi olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early brain injury and cerebral vasospasm caused by subarachnoid hemorrhage are the leading causes of morbidity and mortality due to subarachnoid hemorrhage . Both early brain injury and vasospasm has not been fully clarified yet. Present study which we planned to investigate the effectiveness of CAPE on hippocampal cell damage and vasospasm; we used an experimental rat model of subarachnoid hemorrhage. The rats were divided into three groups. Group-1; (n = 6 rats) control group, group-2; (n = 8 rats) subarachnoid hemorrhage group, group-3; (n = 7 rats) subarachnoid hemorrhage + CAPE group(subarachnoid hemorrhage+CAPE treated 10mg/kg/day intraperitoneal). The study was terminated after 72 hours when early brain injury and vasospasm observed. Rat brains were removed intactly and rat hippocampus and the basilar artery sections were examined under light microscopy. Early brain injury was not observed in CA-1 and CA-2 zone. After histopathological examination of CA-3 zone; ischemic cell numbers and total cell numbers were counted using light microscopy and morphometric measurements of basilar artery vessel wall thickness were made. In statistical analysis for ischemic neuronal damage in CA-3 zone comparison between group-1 and group-2 (p = 0.0019), group-2 and group-3 (p = 0.0011), group-1 and group-3 (p = 0.0184) was found statistically significant. There were no significant differences between groups of average basilar artery wall thickness that indicates vasospasm. As a result; CAPE has a preventive effect on early brain injury in experimental subarachnoid hemorrhage model in rats and also it may have a positive effect to reduce vasospasm.