COVID-19 yoğun bakımda takip edilen ARDS hastalarında iki farklı deksametazon dozunun etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the efficacy of two different dexamethasone doses in ARDS patients followed in COVID-19 intensive care unit
- Tez No: 698604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT EMRE TOKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; yoğun bakımda COVID-19 ile takip edilen ARDS hastalarında, iki farklı deksametazon tedavi protokolünün (6 mg ve 20 mg) klinik ve laboratuvar sonuçlarını retrospektif olarak karşılaştırarak değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 01.08.2020 - 01.03.2021 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Pandemi Yoğun Bakım Üniteleri'nde COVID-19 enfeksiyonu tanısı konulmuş ve kortikosteroid (deksametazon) tedavisi başlanmış olan hastalar dahil edildi. Hangi hastaya hangi doz kortikosteroid verileceğine, hastaların yoğun bakımda primer tedavisini üstlenen uzman hekimler tarafından, hasta kliniğine göre güncel klavuzlar ve yayınlar doğrultusunda karar verildi. Hastalar iki gruba ayrıldı; Grup 1: 6 mg/gün deksametazon tedavisi alanlar, Grup 2: 0-5 gün 20 mg/gün ve 6-10 gün 10 mg/gün deksametazon tedavisi alanlar. Gruplar arası klinik sonuçlar ve laboratuvar değerleri sıfırıncı ve onuncu günlerde karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların % 45'i kadın, % 55'i erkek idi. Gruplar arasında yaş, komorbid hastalık, entübasyon günü, yoğun bakım kalış süresi, hastanede kalış süresi ve yoğun bakımdaki ölüm günleri arasında anlamlı fark bulunmadı. APACHE II skorları 20 mg deksametazon tedavisi verilen hastalarda anlamlı düzeyde yüksek tespit edildi (p:0,039). Laboratuvar parametreleri incelendiğinde iki grup arasında hemogram değerlerinde 0. gün nötrofil ve 10. gün PLT/LYM oranında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü (p:0.040 ve p:0.016). Biyokimya değerlerinde 0. gün prokalsitonin değeri anlamlı olarak farklı tespit edildi (p:0.027). Ventilasyon parametrelerinden 0. gün kompliyans değeri anlamlı olarak farklı tespit edildi (p:0.022). Hastaların yoğun bakımdaki on günlük deksametazon tedavisi sonrasındaki x parametre değişimleri incelendiğinde prokalsitonin ve D-Dimer değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p:0.038 ve p:0.025). Son olarak deksametazon tedavisinin mortalite üzerindeki etkisi incelendi ve gruplar arasında herhangi bir fark saptanmadı. SONUÇ: COVID-19 yoğun bakımlarında takip edilen ARDS hastalarında deksametazon tedavisinin klinik ve laboratuvar parametreleri iyileştirdiği fakat fayda/zarar oranı açısından bakıldığında; düşük doz deksametazon (6 mg) kullanımının yüksek doz deksametazon (20 mg) kullanımına göre daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Yoğun Bakım, Covid, ARDS, Deksametazon
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the clinical and laboratory results of two different dexamethasone treatment protocols (6 mg and 20 mg) in ARDS patients followed up with COVID-19 in the intensive care units. MATERIALS AND METHOD: Patients diagnosed with COVID-19 infection and treated with corticosteroid (dexamethasone) in the Anesthesiology and Reanimation Pandemic Intensive Care Units of Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine between 01.08.2020 and 01.03.2021 were included in this study. The dose of corticosteroid to be given was decided and applied by their specialist physicians who took the primary treatment of the patients in the intensive care units by considering the current guidelines, publications and clinical statues of the patients. The patients were divided into two groups; Group 1: receiving 6 mg/day dexamethasone treatment, Group 2: receiving 0-5 days 20 mg/day and 6-10 days 10 mg/day dexamethasone treatment. The clinical results and laboratory values between the groups were compared on days zero and ten. RESULTS: 45% of the patients were female and 55% were male. There was no significant difference between the groups in terms of age, comorbid disease, intubation days, duration of intensive care unit hospitalisation, duration of hospitalisation and the time from admission to intensive care until death. APACHE II scores were found to be significantly higher in patients treated with 20 mg of dexamethasone (p:0.039). When the laboratory parameters were examined, a statistically significant difference was found between the two groups in the rate of neutrophils on day 0 and PLT/LYM on day 10 in hemogram values (p:0.040 and p:0.016). In biochemistry values, the difference of procalcitonin values on day 0 was found significant (p:0.027). Among xii the ventilation parameters, the difference of compliance values on day 0 was found to be significant (p:0.022). When the parameter changes of the patients after ten days of dexamethasone treatment in the intensive care unit were examined, a statistically significant difference was found in procalcitonin and D-Dimer values (p:0.038 and p:0.025). Finally, the effect of dexamethasone treatment on mortality was examined and no difference was found between the groups. CONCLUSION: Dexamethasone treatment improves clinical and laboratory parameters in ARDS patients followed in COVID-19 intensive care units. However in terms of benefit/harm ratio; we think that the use of low-dose dexamethasone (6 mg) is more appropriate than the use of high-dose dexamethasone (20 mg). KEYWORDS: Anesthesiology and Reanimation, Intensive Care, Covid, ARDS, Dexamethasone