Güvenlik kültürü ve iç politikaya etkileri bağlamında 'Mavi Vatan' kavramı ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası
The concept of 'Blue Homeland' in the context of security culture and its effects on domestic policy and Turkey's Eastern Mediterranean policy
  1. Tez No: 698606
  2. Yazar: MERT TÜTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafi ve jeopolitik konum itibariyle küresel ve bölgesel birçok konu ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişki içerisindedir. Bu tezin amacı,“Mavi Vatan”kavramı çerçevesinde son dönemde Doğu Akdeniz'de gerçekleşen askeri, ekonomik ve diplomatik gelişmelerin, Türk iç politikasına ne derece etki ettiği sorusuna siyasi aktörler ve düşünce kuruluşları zaviyesinden cevap arayıp literatüre katkı sağlamaktır. 'Politika ile ilgili hiçbir mesele tümüyle dışa ya da içe ait değildir. Bu tespitten hareketle dış politikanın, iç ve dış ilişkilerin ve aktörlerin karmaşık ortamında üretilen/uygulanan bir politika olduğunun altı çizilmelidir. İçte ve dışta farklı aktörlerin ve menfaatlerin bir araya getirilmesi ve bunların somut uygulamalara dönüşmesi zaman içerisinde değişebilen koalisyonlara dayanmaktadır'. 'Dış politika' esasen dışarıya ilişkin gibi görünse de temelde iç siyasi dinamiklerle ilişkili ve karşılıklı etkileşim içerisinde olan bir kavram olma özelliğine sahiptir. İç politikada halk ve ülke içi siyasi aktörlerin hem fikir oluşturma, hem de ortak bir politikayı destekleme düşüncesi, mevcut ülkenin uluslararası camiada daha kararlı ve güçlü adımlar atmasını kolaylaştırır.“Mavi Vatan”ve“Doğu Akdeniz”meselesinde de bu durum aynen geçerli ve izlenmesi gereken yol olarak dikkate değerdir. Sonuç olarak elde edilen bulgular çerçevesinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kendisinin ve KKTC'nin haklarını askeri, hukuki ve bürokratik alanlarda olabildiğince savunduğu ve etkin bir dış politika izlediğini söylemek mümkündür. Belli farklılıklar dışında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ki haklılığı gerek İktidar ve muhalefet açısından ve gerekse de belirlenen Düşünce Kuruluşları açısından haklı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is directly or indirectly related to many global and regional issues due to its geographical and geopolitical position. The aim of this thesis is to seek answers from political actors and think tanks to the question of the extent to which the military, economic and diplomatic developments taking place in the Eastern Mediterranean recently within the framework of the concept of 'Blue homeland' have affected Turkish domestic policy and to contribute to the literature. 'No policy-related issue belongs entirely to the outside or inside. Based on this definition, it should be emphasized that foreign policy is a policy produced/implemented in the complex environment of internal and external relations and actors. Bringing together different actors and interests inside and out, and deconstructing them into concrete practices, is based on coalitions that can change over time.'Although 'foreign policy' seems to be mainly related to the outside, it has the property of being a concept that is mainly related to domestic political dynamics and interacts with each other. In domestic policy, the idea of the public and domestic political actors both forming ideas and supporting a common policy makes it easier for the current country to take more decisive and strong steps in the international community. In the case of' blue homeland 'and' Eastern Mediterranean', this situation is exactly the same and is notable as the way to follow. As a result, it is possible to say that Turkey'protects the rights of itself and the TRNC in the Eastern Mediterranean as much as possible in the military, legal and bureaucratic fields and follows an effective foreign policy. Apart from certain differences, Turkey 's right in the Eastern Mediterranean' is necessary. C. It was justified from the point of view of the state and the opposition, as well as from the point of view of established Think Tanks.