Arduino tabanlı mikroplaka hücre kültürü sayım sisteminin geliştirilmesi
Development of Arduino-based microplate cell culture counting system
- Tez No: 698609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH, DOÇ. DR. AYFER YURT KILÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Radyofarmasi ve radyokimya araştırma laboratuvarlarında sentezlenen radyoişaretli bileşiklere ait kalite kontrol çalışmaları, farklı yöntem ve ölçüm sistemleri kullanılarak yapılmaktadır. Özellikle radyokimya uygulamalarında radyoişaretli ajanların inkorporasyon çalışmalarına yönelik radyoaktivite ölçümleri çoğunlukla, sintilasyon dedektörlerinin kullanıldığı yüksek maliyetli mikroplaka hücre kültürü sayım sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Tez kapsamında, radyokimya laboratuvarlarında inkorporasyon çalışmalarında radyoişaretli ajanların radyoaktivite sayımları için prototip mikroplaka hücre kültürü sayım cihazı geliştirilmiştir. Prototip cihaz, açık kaynak yazılım ve donanım platformu Arduino geliştirme ortamında tasarlanmıştır. Radyoaktivite sayımları için küçük boyutlu,hızlı radyasyon yanıtı ve düşük artalan değerine sahip yarıiletken PIN detektör kullanılmıştır. Ayrıca mikroplaka hücre kültürü sayım sistemi ile radyoaktivite sayımlarının otomatik olarak yapılabilmesi için mobil bir uygulama yazılımı kodlanmıştır. Böylece, mikroplaka örnek kaplarının sayım işlemleri otomatik olarak yapılmakta ve sayım verileri kaydedilmektedir. Prototip cihazın test ve kalibrasyon çalışmaları kapsamında, cihazın elektronik testleri yapılmış ve referans radyasyon kaynakları ile sayımlar kalibre edilmiştir. Elde edilen sayım sonuçları, prototip cihazın radyoişaretli ajanların radyoaktivite sayımları için istenilen hassasiyette ve performansta olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Different methods and measurement systems are used in the control and measurement of radiolabeled compounds synthesized in radiochemistry laboratories. Radioactivity measurements of radiolabeled compounds in radiopharmacy and radiochemistry applications are carried out with cell microplate counting systems using scintillation detectors. These devices have many different functions and features for radiopharmacy laboratory uses. It greatly raises the devices having different functions. From this, measurements are taken in the laboratory and manual processes. A laboratory type microplate cell culture counting system with semiconductor detector within the scope of the thesis. Laboratory type microplate cell culture counting system is designed with low open-source software and hardware, Arduino, and thus manual options counting process with low detector systems can be done in a computer environment with software control over an interface under it.