Arduıno ve androıd tabanlı kaza bildirim ve uyarı sistemi
Arduino and android based accident detection and warning system
- Tez No: 594774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Trafik kazalarında ilk yardım hayat kurtarmada saniye ve dakikalarla sınırlıdır. Bu bağlamda ilk yardım ve sağlık ekibinin olaydan hemen haberdar olup olay yerine bir an önce intikal etmesi gerekmektedir. Kaza gerçekleştiğinde, kazanın acil durum ekiplerine bildirilmesi kazaya karışan şahıslar ya da kazayı gören kişiler tarafından yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise bu bildirim yapılamamaktadır. Ayrıca bu bildirimler esnasında kazanın şiddeti ve hasar miktarı doğru olarak bildirilememektedir. Kazanın bildiriminin yapılamaması, gecikmesi veya hatalı bildirilmesi acil müdahale ekiplerinin etkin müdahalede bulunmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada aracın trafik kazasına karışması durumunda, kazaya ait, çarpışma hızı, hasar sınıfı (hafif, orta, ağır ve ölümcül), türü (önden çarpışma, devrilme, yanma vb.), kaza zamanı, konumu (GPS koordinatları) gibi bilgiler tespit edilerek; kaza, anında acil durum ekiplerine bildirilebilecek, elektronik kaza bildirim ve uyarı sistemi devreye girecektir. Bu sistem altı DOF eksenli (üç eksen jiroskop, üç eksen ivmeölçer) üzerinden alınan verileri mikrodenetleyicide işleyerek model olarak tasarlanan aracın ivmesel hareketini takip eder. Sistem; kaza olması durumunda ivme şiddetini g-kuvveti üzerinden ölçerek kazayı kategorilendirir, kaza şiddetine göre, GPS üzerinden aldığı konum bilgilerini ve kaza şiddetini gerekli en yakın birimleri GPRS&GSM sistemi üzerinden mesajla bilgilendirir. Ayrıca trafik yoğunluğunu ve en kısa mesafeyi kat etmesi için konum bilgilerini harita sistemi şeklinde link olarak göndererek ilgili birimin olay mahalline hızlı bir şekilde ulaşmasını kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca ülkemizde artan sahte kazalardan dolayı sigorta şirketleri yüklü miktarlarda harcama yapmaktadır. Bu sistem kaza anından itibaren aracın üç boyutlu uzaysal alanda her hareketini ve her yönden aldığı darbeyi g kuvvetinden oluşan basınç ve ivmesel hareketlerinin kaydını araç hareketi sabitleninceye kadar kayıt altına alır. Böylece kazanın gerçekleştiği konum, saat, tarih ve kaza hakkında tam bir bilgi sahibi olmaya imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
First aid in traffic accidents is limited to seconds and minutes in life-saving. In this context, first aid and medical team should be aware of the incident immediately and should be delivered to the scene as soon as possible. When the accident occurs, the accident is reported to the emergency teams by the persons who may involve or the person who saw the accident. In some cases, this notification cannot be done. In addition, the severity of the accident and the amount of damage cannot be reported as. In this study, if the vehicle is involved in a traffic accident, information such as crash rate, damage class (light, medium, heavy and fatal), type (frontal collision, tipping, burning, etc.), accident time, location (GPS coordinates) are determined. by; accident, electronic emergency detection and warning system will be activated. This system monitors the accelerated movement of the vehicle designed as a model by processing the data received on six DOF axis (three axis gyroscopes, three axis accelerometer) on the microcontroller. System; In case of an accident, it measures the acceleration intensity over g force and categorizes the accident. According to the seriousness of the accident, the location information received via GPS and the seriousness of the accident to the nearest units with GPRS and GSM system. You can also observe traffic information and location information to cover the shortest distance. Map & navigation system in the form of a link to send the relevant unit to the event site provides quick access.