Augustinus'ta Tanrı ve zaman ilişkisi
Relationship between god and time in Augustinus
  1. Tez No: 698615
  2. Yazar: BERNA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARABÖCEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Augustinus, Hristiyan felsefe tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Onun geliştirmiş olduğu düşünce sistemleri ortaçağ dönemini şekillendirmekle kalmamış, kendinden sonraki yüzyıllar boyunca da felsefe tarihinde önem arz eden düşünceler oluşturmayı başarmıştır. Bu çalışmada Augustinus'un Tanrı ve Zaman kavramları ele alınmış olup, özellikle İtiraflar kitabından yararlanılmıştır. Bu çalışmanın amacı ise onun kullanmış olduğu bu kavramların hem kendi felsefesinde hem de ondan önceki bazı felsefi düşünce sistemlerinde nasıl vuku bulduğunu görmek ve ortaçağ için ne kadar önemli bir düşünür olduğu vurgulanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Augustine is one of the most important figures in the history of Christian philosophy. The thought systems he developed not only shaped the medieval period but also managed to create important ideas in the history of philosophy for centuries to come. In this study, Augustine's concepts of God and Time were discussed, and especially the book Confessions was used. This study aims to see how these concepts he used both in his philosophy and in some philosophical thought systems before him and to try to emphasize how important he was for the medieval period.